BIZTONSÁG A térségben évek óta nem történt tragikus esemény
Az erdőket, mezőket járó vadászok hírnevét csorbítja, ha tragikusan végződő vadászatokról olvasnak az emberek. A biztonsági intézkedések még fokozottabb betartásával azonban elejét lehet venni a vadászbaleseteknek.
- Szerintem a vadászok között nem egy van, aki nem törődik a környezetével. Felverik az erdők nyugalmát, leölik az állatokat, maguk után meg csak szemetet hagynak, ráadásul egymásra sem vigyáznak - vetette fel nemrégiben egy jászberényi, amikor az országos sajtóban egy újabb halálos kimenetelű vadászbalesetről lehetett hallani.
A térségben - bár rengetegen hódolnak e sportnak - hosszú évek óta egyetlen balesetről sem lehetett hallani. Pesti József, a Jászberényi Lehel Vadásztársaság vadászmestere szerint ez nem véletlen. Rendkívül szigorú szabályok szerint rendezik meg az összes vadászatot, hajtást a térségben Nem kezdődhet egyeden vadászat sem anélkül, hogy ne részleteznénk minden egyes szabályt, minden biztonsági előírást - mondja Pesti József. -Természetesen rosszul érint, ha egy vadásztársunk haláláról kapunk hírt. Bosszantja az embert, ha ilyen szinten figyelmen kívül hagyják a biztonsági szabályokat. Azzal is tisztában vagyunk; hogy az a hobbi, amellyel mi a hétvégéinket eltöltjük nem mindenkinek szimpatikus.
Tudnak -e ez ellen valamit tenni?
Legalábbis megpróbáljuk. Minden évben végigjárjuk a társaság vadászterületét és megtisztítjuk a szeméttől. Jászberényi kezdeményezés volt — szerencsére nagyon sok társaság átvette már - hogy a vadászatok után minden műanyag töltényhüvelyt összeszedünk, és egy erre a célra kirakott zsákban összegyűjtjük.
—Kik érkeznek Jászberény környékére vadászni?
– A Jászságban több társaság foglalkozik apróvadas bérvadászattal, ahová gyakran külföldről is járnak. Leginkább jellemző, hogy Olaszországból jönnek a vadászatokra. A mi társaságunknál annyiban más a helyzet az apróvadak esetében, hogy mi nem fogadunk külföldi vadászokat Úgy látjuk, hogy piacképes belföldi kereslet van erre a területre. A hazai vadászok is megfizetik ugyanazt a díjat, amit a külföldiek. Az alappillért az őzbakkilövés, illetve az élőnyúl-béfogás jelenti.
Ebből származik a bevétel zöme?
– Így van. Az őzbakszezon idén már befejeződött. Április 15-től szeptember 30-ig tartott.
Ebből közel tízmilliós nettó árbevétele származott a társaságnak. A bevételeinkből fedezzük a területbérleti díjakat, a vadvédelmi hozzájárulást, illetve hivatásos vadászainkat. Ez idő szerint az élőnyúl-befogások zajlanak. Egy-egy alkalommal általában megközelítően száz
nyulat sikerül befognunk.
Mi történik ezekkel?
A befogást követően karanténba kerülnek az állatok, az állatorvos megvizsgálja őket. Ezt követően általában francia, illetve olaszországi vadásztársaságok vásárolják meg az élő nyulakat. Saját területeiken vérfrissítés gyanánt engedik szabadon őket, hogy megfelelő legyen náluk is a természetes szaporulat.
Banka Csaba
Részletek a vadászok tízparancsolatából
A VADÁSZ a vadon élő, vadászható állatok „kertésze", akinek a kezében a puska nem gyilkos fegyver, hanem szerszám. Azzal akadályozza meg a túlszaporodást, eltávolítja az adott állományba nem illő egyedeket és - azzal birtokba veszi az „érett gyümölcsöket". A vadászat nem csak szenvedély, sport és gazdasági ágazat, hanem szakma, sőt tudomány is. Az igaz vadász élete éppen ezért folyamatos ismeretgyűjtés és tanulás. A biztonság mindennél előbbre való. Az önfegyelemnek korlátoznia kell a szenvedélyt. Nincs jogod másokat veszélyeztetni!