Amíg a kiváló minőségű magyar fenyők külföldön találnak gazdára, addig a silány külföldi áru elözönli a hazai piacot.
Becslések szerint megközelítőleg hárommillió fenyő közül válogathatunk ezekben a napokban. Azt nem tudni, hogy pontosan mekkora a választék.
A karácsonyfa árusításához engedély kell, de a fák eredetéről nem minden piacon kérnek igazolást. Ez az oka, hogy a hazai őstermelők mellett - főleg a Dunántúlon és Budapesten - nagyszámú osztrák és dán import, valamint hazai erdőkből, ültetvényekről illegálisan kitermelt fa is gazdagítja a választékot. Noha a túlkínálat miatt a fák húsz-harminc százaléka évek óta az árusok nyakán marad, egyelőre ezen a téren semmiféle állami szabályozás nincs. Így fordulhat elő, hogy a legértékesebb hazai fákat Zalából a jobban fizető Ausztriába viszik.
A göcseji ezüst- és normannfenyő-ültetvényeken szebb fák teremnek, mint Ausztriában, ráadásul a válogatott, közvetlenül az ünnepek előtt kivágott minőségi karácsonyfákat a hazainál jóval drágábban kínálják a Lajtán túl. Onnan viszont ezerszám érkeznek a másodosztályú, ott nehezen értékesíthető fenyők.
Horváth Lajos szerint, akinek Zalában két ültetvénye van, a tejhez hasonlóan a fenyőfa-kitermelésnél is meg kellene határozni egy kvótát, a kínálat felső határát. Így elkerülhető lenne, hogy olcsó importáruval árasszák el a piacot a hazai őstermelők kárára.
Az árubőség a vevőknek kedvez. Az árak évek óta alig változnak. A kisebb lucfenyőket 1500-2000, a normandiaiakat 3000-5000 forintért kínálják az árusok. Budapesten általában húsz-harminc százalékkal magasabbak az árak, mint vidéken. Visszaváltható fenyőfákat viszont a legtöbb piacon hiába keresünk. Gyakorlatilag megszűnt ez a korábban környezetkímélőnek tartott famentő értékesítési forma. A környezetvédelmi tárca sem ad támogatást ebben az évben erre a célra, és anyagi segítség hiányában a civil szervezetek sem szerveznek fenyővisszaváltó akciókat. „Olyan nagy költséggel jár a szállítás, tárolás és a fenyők elültetése, hogy támogatás nélkül jóval többe kerülne a visszaváltás, mint a szálas fenyő" - mondta lapunknak Nagy Tamás, a Hulladék Munkaszövetség munkatársa.
Az akció befejezéséhez hozzájárult, hogy a zöldek közül is sokan kifogásolták a visszaváltás támogatását, mondván, a megpróbáltatásokat jobban tűrő idegen fajok terjedését segítik ezzel. Budapesten az idén csak az Oázis kertészet telepein kínálnak újraültethető ezüst- és lucfenyőket, fajtától és mérettől függően 2990 és tízezer forint közötti áron, ezeket január 2. és 5. között váltják vissza a vételár felének visszafizetésével.
SZÁJ
Fenyőfaárak
Lucfenyő: Békéscsaba 1500,
Budapest 2000 forint
Ezüstfenyő: Békéscsaba 4000,
Budapest 5000 forint : .
Normann fenyő: Békéscsaba 8000, Budapest 9000-10 000 forint