Megszépül a „palóc Pompeji” (Nógrád Megyei Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2007. január 8.
Korlátozzák az ősmaradványok látogathatóságát
Ipolytarnóc Ideiglenesen korlátozza az ipolytarnóci ősmaradványok látogathatóságát a megkezdett beruházás miatt a védett terület kezelője, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság. Idén a látogatóknak a megszokottnál jóval kevesebb idővel, évi nyolc hónappal és heti négy nappal kell beérniük; persze a végeredmény komoly „kárpótlást” jelenhet.

A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság „Az ipolytarnóci ősvilági Pompeji turisztikai fejlesztése” címen 2004-ben nyújtott be sikeresnek bizonyult pályázatot a regionális operatív program keretében. A megvalósuló beruházás – melynek összege meghaladja a félmilliárd forintot – egy többlépcsős térségi idegenforgalmi fejlesztés első ütemét képezi. A végső cél egy olyan, nemzeti határokon átnyúló természetvédelmi és turisztikai térség kialakítása, amely a salgótarjáni és a szécsényi kistérség, valamint a Szlovákiában található losonci és nagykürtösi járás területén keretbe foglalná a Palócföld páratlan természeti és kulturális örökségét – tudatta Szarvas Imre, az Ipoly völgye tájegység vezetője.

Az első ütemben a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság – partnerségben az önkormányzati és a civil szférával – a turizmus igényeinek kiszolgálására alkalmassá és a széles nagyközönség számára vonzóvá teszi a kezelésében lévő, világörökségi nevezés alatt álló, Európa Diplomás Ipolytarnóci Õsmaradványok Természetvédelmi Területet, amely így a térség idegenforgalmi kínálatának meghatározó részévé válik. A projekt keretében átalakítják és bővítik a leromlott állagú fogadóépületet. A helyiségben kialakítanak egy szimulációs termet, egy kiállítóteret, egy konferenciatermet, egy lelet- és babakocsi-tárolót, egy ajándékboltot és egy információs portált, melyet a turisták önállóan kezelhetnek. Szimbolikus építészeti megoldásaival és újszerű megjelenésével az átalakított létesítmény önmagában is egyedi látványosságot kínál majd a turistáknak. (A belépőkaput a kijárattal összekötő folyosó például egy hatalmas kövesedett óriásfenyő törzsének belső üregét imitálja.)
Emellett a Tasnádi Kubacska bemutatócsarnokban kiépítenek egy vizuáltechnikai rendszert, amely háromdimenziós formában is lehetővé teszi az ősvilági élőhely bemutatását. Ez a miocén kori flóra tavaly megvalósított rekonstrukciójával együtt egy időutazásba repíti a látogatókat. A túravezető segítségével bemutatott interaktív nyomolvasási program világviszonylatban is egyedülálló attrakciót kínál majd. A tudományos igényű bemutatót követően, a fogadóépület szimulációs termébe telepített „4D Motion Theatre” segítségével a látogatók személyesen is átélhetik az ősvilági történéseket.

Megvalósul még a kettes számú bemutatócsarnok páramentesítése, a turisták fogadására alkalmas parkoló kialakítása, valamint a bemutatócsarnokok és a túraútvonal akadálymentesítése is. Kiépítenek továbbá egy kulturált higiénés létesítményt, s megoldódik a meglévő, illetve az újonnan létesítendő épületek szennyvízelvezetése, -kezelése.

Az építkezés miatt a fogadóépület zárva lesz előreláthatólag 2007 szeptemberéig. Lezárják az alsó parkolót is, ezért az autósok – a szabadtéri kőpark mentén – felhajthatnak a felső parkolóhelyig. A geológiai tanösvényi munkák zömét a turistaszezont kevésbé érintő időszakra ütemezték Ipolytarnócon. „Kárpótlásul” az ideiglenes kényelmetlenségért, a biológiai tanösvény látnivalói időközben bővültek és egy új kősziklaösvényt is kialakítottak.

– Az egymásra épülő fejlesztések által Ipolytarnóc a tervezés alatt álló Nógrádi Geopark szakmai központjává válhat. A történelmi Nógrád vármegyének egy részét újraegyesítő, földtani értékekben és kulturális örökségben is gazdag, komoly szakmai és társadalmi támogatottságot élvező közös szlovák-magyar kezdeményezés révén geoturizmusra alapozó térségfejlesztési koncepció valósulhatna meg a környéken – zárta tájékoztatóját Szarvas Imre.

A már megkezdett építkezés miatt a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság ideiglenesen korlátozza az ipolytarnóci ősmaradványok látogathatóságát: idén január-február és november-december hónapokban zárva tart a terület. A nagyközönség március 1. és október 31. között keresheti fel a látványosságokat, csütörtökön, pénteken, szombaton és vasárnap, valamint az ünnepnapokon 9-től 16 óráig. A nyitva tartási időn belül a geológiai tanösvényi túravezetések minden óra 30 perckor indulnak. Az átmeneti korlátozások időtartamára nem változnak a jegyárak.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.