GEMENC Három év alatt állhat helyre a rend a hullámtérben
A tavalyi, rekord méretű dunai árhullám évekre visszavetette a gemenci erdő vadállományát – derült ki az elmúlt év értékelésekor.
Gemenc hullámterében az ár levonultával több száz elhullott disznót, szarvast, őzet találtak a vadgazdák. A néhány hetes vadmalacok 90 százaléka elpusztult. Ugyanakkor a szarvasborjak születése a szúnyoginvázió idejére esett, ennek pedig rengeteg borjú lett az áldozata – derült ki Fodermayer Vilmos, a Gemenc Zrt. vadászati osztályvezetőjének értékeléséből. A károk felmérése után a társaság felvette a kapcsolatot az FVM Tolna Megyei Vadászati Felügyelőségével, hogy októberben közös létszámbecslést végezzenek. Bíztak abban, hogy a megmaradt kocák újra búgnak, s ezzel egy nyár végi generáció megjelenésére számítottak. Ám a létszámbecslés eredménye lehangoló volt, a tehenek 34 százaléka vezetett borjút, míg a kocáknak csak 29 százaléka malacot. A vadállomány helyreállítása érdekében csökkentették a lelövési terveket is: a gím tarvad lelövést 60, míg a disznót 40 százalékkal. Bár ezt a csökkentett tervet sem tudják, de nem is akarják végrehajtani – tette hozzá az osztályvezető. Megítélése szerint a vad fokozott takarmányozásával, jó időjárási körülmények esetén, illetve az új vadászati szezonban csökkentett lelövések mellett két-három év alatt állhat helyre a korábbi vadállomány a hullámtérben.
A szakember hozzáfűzte: a károk a társaság vadászterületének csak egyharmadát, a 18 ezer hektáros hullámteret érintették. Az ármentett területeken, mintegy 54 ezer hektáron a Gemenc Zrt. vadászati ágazata jól teljesített. Idén a körtöltések további erősítésével, magasításával, újabb vadmentő dombok létesítésével próbálják az árvíz okozta veszélyt csökkenteni.
Géczy Zsolt
A szezonban darab 10 kilón felüli trófeával bíró bika esett. A legnagyobb szeptember 9-én. Zilai János fővadász és német vendége egy szójaföldön pillantotta meg a gímet. Sikerült észrevétlenül feljutni a közeli magaslesre. Ugyanis kiváltott a területre egy másik bika is, így annak zavarásával volt elfoglalva a kiszemelt szarvas. A külhoni vadász pontosan célzott, magas blattlövéssel helyben marasztalta a szarvasbikát. A 14 kiló fölötti, aranyérmes trófea nemzeti kincsnek minősül. Karapancsán ejtette el Bleier József gemenci fővadász 1986-ban az akkor világrekordot jelentő szarvast is. Annak trófeája 14,5 kilogrammot nyom, s jelenleg is a fővárosban, a mezőgazdasági múzeumban látható. Hasonmása viszont – a másik két al-dunai (kazuki és szálkai) világrekord agancs másolatával együtt – a tavaly felújított karapancsai kiskastélyban tekinthető meg. Ezekben a napokban tarvadat lőnek, de a szeptemberi bőgés érdekében ugyancsak kímélik az ártéri állományt.