Példátlanul szelíd most hozzánk a negyedik évszak. Valójában csak a naptár szerint járunk a télben. A hideg és a hó épp csupán mutatóban járt eddig nálunk, de Európa más részein is hónapok óta déliesen enyhe az időjárás. Éjjel sem fagy, nappal pedig melegen süt a nap.
A természet nem alszik, inkább csak szendereg, duzzadnak a rügyek, sőt helyenként bimbózik a hóvirág, s nem csak zöldell, nő is a pázsit. Reggelenként hangosak a feketerigók, s úgy hírlik, van, ahol nyílik az egyik első kora tavaszi virág, a kankalin. Sokan úgy vélik, a globális felmelegedés most még kellemes következménye a tavaszias tél, s ennek tudható be, hogy igen melegnek és száraznak bizonyult az ősz is.
A fűtésszámlák szemszögéből is kegyes november-december és az eddigi január a mezőgazdák szemszögéből bajjal járhat, ha fordul a kocka. Márpedig az agrometeorológiai előrejelzések úgy szólnak, hogy februárra jönni fog a hideg. kertbarátok körében pedig az a hír járja, hogy még ebben a hónapban sor kerül a váltásra. A mezőgazdászok tapasztalata szerint a téli meleg azért vet fel aggályokat, mert a huzamos ideig tartó enyhülés, a nappali, plusz tíz foknál magasabb hőmérséklet hatására megindul a növények nedvkeringése. S a megduzzadt főrügyek később lefagyhatnak, s gyümölcsfák esetében az úgynevezett alsórügyek lényegesen kisebb terméshozammal kecsegtetnek. Varga László, a Nógrád Megyei Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal főigazgatója megkeresésünkre azt is elmondta, hogy a várható hideg miatt gondot okozhat, hogy a vetések sem alszanak téli álmot, de ez a mostani klíma kedvez a növénykárosítóknak is.
Ahogyan a mondás tartja, a kutya nem eszi meg a telet, nincs azonban kizárva, hogy a légköri viszonyok lassú arculatváltozása következtében elvész majd a mondás igaza.