Illegális fakitermelés – Keresik a hatékony védekezés titkát az unióban
Kormánybarométer néven felmérést készített a WWF környezetvédelmi szervezet arról, hogy mennyire elkötelezettek, és mit tesznek az illegális fakitermelés ellen az Európai Unió kormányai.
Az első barométerfelmérés még 2004 áprilisában indult – akkor még csak a régebbi uniós országokra terjedt ki. A 2004 szeptemberében indított második felmérés már az újonnan belépő tagállamok bevonásával készült. Harmadik alkalommal pedig a tavaly januártól márciusig terjedő időszakot vizsgálták – az értékelést a kérdéses országban állomásozó WWF-képviselők végezték. Az összehasonlíthatóság érdekében a kérdések az első értékelés óta nagyjából azonosak maradtak. Ezzel lehetővé válik mérni a változásokat, amik egy-egy kormány magatartásában és tetteiben következtek be.
A mostani felmérésben a WWF szakemberei tizenegy olyan kérdésre összpontosítottak, amelyek fontosak az illegális fakitermelés ellen irányuló hatékony fellépéshez. Ezek: az Erdészeti Cselekvési Tervvel kapcsolatos kérdések, a közbeszerzés, a fatermelő országokkal való partneri viszony, a gazdasági segítség az illegális fakitermelés elleni küzdelemhez, továbbá nemzeti szintű kormányzati cselekvési terv megléte vagy nem léte.
– Kíváncsian várjuk a következő értékelést, amiben remélhetőleg méltányolják a WWF munkatársai a tavaly még létező Állami Erdészeti Szolgálat erőfeszítéseit az illegális fakitermelés és a falopás megakadályozására – nyilatkozta munkatársunknak Zétényi Zoltán, az Országos Erdészeti Egyesület sajtóosztályának vezetője.
Hasonló programon dolgozik az Európai Bizottság környezetvédelmi főigazgatósága. Közvélemény-kutatásában arról kéri a polgárok álláspontját, hogyan lehetne küzdeni az illegális fakitermelés ellen. Különös tekintettel arra: miként lehetne elkerülni, hogy az unió az illegális fakitermelésben élenjáró országokból származó, feketén kitermelt fa piacául szolgáljon.
Mindezt az EU tanácsa és az Európai Parlament felhívására teszi. Ezek kérik a bizottságot arra, hogy vizsgálja meg a további lehetséges intézkedéseket az illegális fakitermelés ellen.
Nem látni az erdőt
már fában sem vagyunk jók. Egy újabb statisztika, ami azt mutatja, hogy Magyarország az uniós államok között valamiben az utolsók között kullog. Ne csodálkozzunk, hiszen a falopás a meggazdagodáshoz vezető görbe, ám mégis rendkívül hatékony útnak bizonyult az elmúlt években. Élen jártak ebben erdőgazdák is, amikor tarra nyesték a még korántsem vágásértett erdejüket. Előtte azonban gondosan nincstelenek tulajdonába helyezték - legalábbis papíron - a nagybirtokot. Naná, hogy nem hagyta hidegen a gazdasági bűnözésre hajlamos érdekcsoportokat se a fabiznisz. Megfelelő tőke birtokában komoly egységeket szerveztek, nehézgépekkel vonultak fel az ország - lakhelyüktől lehetőleg távol eső - különböző területeire, ahol a tulajdonos által ritkán látogatott erdőt a brigád ripsz-ropsz eltüntette.
persze, mit is várhatunk egy olyan országban, melyben börleszkbe illő történethez mérten a következő eset történt még. Emlékoszlopot avatott az agrárminiszter azon ünnep alkalmából, hogy a kétmilliomodik hektár erdőt telepítik hazánkban. Közben a jeles eseménytől nem túl messze tevékenykedtek az erdők eltüntetésében - súlyos forint-milliók reményében - jelentős szerepet vállaló bűnözők. Pontosan 16 hektárnyi erdőt taroltak le. Ezen barbár tett lassan szokásjogot nyer Magyarországon.
HOGY Ml A TEENDÕ az illegális fakitermelés és falopás ellen, az egyelőre kicsit ködös. Hogy mielőbb csinálni kellene valamit, az viszont tény. Fontos a statisztika: láttatja a gondokat. Ám a megoldás kiötlése még hátra van.
Géczy Zsolt
A tavalyi felmérés értékelő-skálája nem ad okot sok bizakodásra. Íme, az eredmények:
16-22 PONT (JÓ): -
9-15 pont (megfelelő): Egyesült Királyság (13.4), Hollandia, Dánia, Belgium, Lettország, Németország, Francia-ország, Észtország, Svédország és Finnország (9,4).
0-8 PONT (NEM MEGFELELÕ):
Ausztria (8), Szlovénia, Svájc, Spanyolország, Szlovákia, Litvánia, Görögország, Olaszország, Magyarország (5,2), Porttígália, Cseh Köztársaság, Lengyelország és Írország (2). Ciprusra, Luxemburgra és Máltára a felmérés nem terjedt ki.