Ültetés, fenyőfélék (Fejér Megyei Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2007. január 17.
Amikor ezeket a sorokat írom, nem lehet még tudni, hogy vajon folytatódik-e a januári rendkívül enyhe, téli helyett inkább tavaszi időjárás, vagy beköszönt az igazi tél hóval és hideggel. Ha enyhe, hómentes az idő, januárban is dolgozhatunk a kertben, ha hótakaró borítja a talajt, erre nincs lehetőség.

Ilyenkor is ültethetünk facsemetéket, díszfákat, díszcserjéket. A teendő ilyenkor is ugyanaz, mint máskor. Érdemes az ültetőgödröt 70-80 centiméter mélyre kiásni, s a feltalajt alulra, az altalajt felülre visszatölteni. Ülepedés után, ültetés előtt már elegendő csak annyi földet kivenni, amennyit a cserje gyökérzete megkíván. A csemeték ültetése előtt ügyelni kell, nehogy kiszáradjon a gyökér. Ellenőrizni kell, hogy a vastagabb gyökerek egészségesek-e és a hajszálgyökerekkel együtt éles pengéjű metszőollóval egy centimétert csípjünk le a végükből. Ha a metszlap fehér, ép a gyökér. Hasznos a csemeték gyökerét ültetés előtt egy napig (fagymentes helyen) vízben megszívatni, majd ültetés után egy-két vödör vízzel beiszapolni őket.
Az örökzöldek, tuják, borókák, fenyőfélék télen a lomblevelű fákkal ellentétben nincsenek nyugalmi állapotban. Ha a kerületükben befagy a föld, nem tudják felvenni a vizet, csak mélyebb rétegekből, ezért az örökzöldek alatt 40-50 cm sugarú körben indokolt betakarni a talajt. Fagyvédő takarásra alkalmas a lehullott lomb, a félig érett komposzt, fakéreg hulladék, gyaluforgács, tehát minden olyan elbomló szervesanyag, amely átmenetileg hőszigetelő rétegként szolgál. A fagyott talaj öntözése nem megoldás, hiszen a víz megfagy, mielőtt a gyökerekig jutna, s így inkább nehezíti a helyzetet, mert a túl sok víz miatt enyhüléskor nehezebben enged ki a talajfagy. Amikor havas az idő, az örökzöldeket a hónyomástól is meg kell védeni. A hó súlya szétnyomja az ágakat, vagy. lehajlítja őket, esetleg le is töri. Ezeket az örökzöldeket - főként még ha fiatalok - nagy havazás után meg kell szabadítani a hótól. Tujákon hasznos lehet, ha még a havazás előtt kenderzsineggel több helyen összekötjük a koronát, hogy a következő nagy havazás után se okozzon bajt a hó súlya.

Vincz József

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.