Körkép (ni) - Az országos erdészeti igazgatóság becslése szerint az illegális fakitermelések mértéke éves szinten megközelíti az ezer hektárt és a 300 ezer köbmétert. Az így kitermelt faanyag értéke mintegy 3 milliárd forint, az újraerdősítés költsége pedig megközelíti az egymilliárd forintot. Vasban jobb a helyzet.
Magyarországon az elmúlt év végén ünnepelték a kétmilliomodik hektár erdő telepítését. A magyar társadalom környezeti életminősége fejlődésének e mérföldkövét valamelyest beárnyékolja az a tény, hogy miközben Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter erdészeti szakemberek jelenlétében felavatta a kétmilliomodik hektár erdőnek emléket állító oszlopot, nem messze e jeles esemény helyszínétől illegális fakitermelők taroltak le mintegy 16 hektárnyi erdőt.
Az erdő békés csendjét dübörgésével felverő motorfűrész ismét válogatás nélkül lecsapott, elpusztított idős fát, cserjét és a jövő ígéretét magában rejtő facsemetét egyaránt, mivel a gépet kezelő bűnöző nem tekinti magára nézve kötelezőnek a társadalom és a természeti környezet érdekeit, védelmét szolgáló törvényi előírásokat, olvasható a központi Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Erdészeti Igazgatóságának közleményében.
E barbár tett nem új keletű jelenség. 2006 tavaszán Ózdon, az érintett hatóságok (erdészet, természetvédelem, rendőrség, ügyészség, önkormányzat) összefogva tettek kísérletet arra, hogy felhívják az ország közvéleményének és döntéshozóinak figyelmét a helyzet tarthatatlanságára. Hiszen mit sem ér a vigyázó szem, az erdőtulajdonos évtizedes munkája, ha az ennek eredményeképpen felnövő erdőt valaki, valakik, mint sok másban, ebben is üzletet, anyagi hasznot látva, órák alatt elpusztítják, gyakran felgyújtják.
A tulajdonjogra, a törvényi előírásokra fittyet hányó, gátlástalan faüzéreknek semmi sem drága. Az országos erdészeti igazgatóság becslése szerint az illegális fakitermelések mértéke éves szinten megközelíti az ezer hektárt és a 300 ezer köbmétert. Az így kitermelt faanyag értéke mintegy 3 milliárd forint, az újraerdősítés költsége pedig megközelíti az egymilliárd forintot. E közvetlen károk mellett közvetett károk is jelentkeznek (erózió, talajkárosodás, környezetszennyezés, élővilág degradációja), melyek mértékét fölbecsülni sem lehet. És azt is fontos hangsúlyozni, hogy az elültetett facsemetékből csak évtizedek múlva lesz minden funkcióját ellátni képes erdő.
A szakemberek szerint hatékonyan fel kell lépni az illegális fakitermelések és falopások ellen. Ha ugyanis nem állítjuk meg az egyre gátlástalanabbá váló faüzéreket, ők érezve a gázárnövekedéssel is összefüggő faanyag iránti kereslet növekedését, egyre több magyar erdőt veszélyeztetnek. Keveset veszíthetnek, viszont órák alatt milliós haszonra tehetnek szert.
Megyénkben szerencsére kevesebb kárt okoznak a faüzérek. Illés Pétertől, a Vas Megyei Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Erdészeti Igazgatóságának osztályvezetőjétől megtudtuk: a vasi erdőkben 2006-ban 0,26 hektárnyi területen garázdálkodtak az illegális fakitermelők, ők 50 köbméternyi fát tulajdonítottak el. Tettük következményeként 24 ezer forintnyi bírságot kellett megfi- zetniük. Egy szimpla falopásra is fény derült: a 170 köbméternyi fát eltulajdonítókat 141 ezer forintra bírságolta a hatóság. A Szombathely és Vép közötti területről eltűnt továbbá egy 1,6 hektáros magánerdő, a benne lévő 330 köbméternyi faanyaggal együtt. Ebben az esetben a rendőrség nem találta meg a tolvajokat. Az erdőgazdaságok területéről összesen mintegy 250 köbméternyi sarangolt faanyag tűnt el tavaly.
Nagy Ildikó