Vép, Szombathely - Szalmaerőműnek nevezett, mezőgazdasági termékek elégetését végző hőerőmű építését tervezik Vép határában. A Szombathely déli és keleti részén élők nagyon aggódnak a várható környezeti hatások miatt.
A beruházással a legutóbbi közgyűlés is foglalkozott, és ez volt a hétfő esti, a zarkaházi kastélyban tartott lakossági fórum egyik témája is. Németh Kálmán, Szombathely alpolgármestere beszámolt arról, hogy a közgyűlés a jelenlegi formájában nem támogatja a beruházást, a képviselők úgy vélik, a várostól távolabb kellene megépíteni az erőművet. Megtudtuk, hogy a tervek szerint 2008 decemberére valósulna meg a beruházás, de a próbaüzem már fél évvel korábban elkezdődne.
- Bár a hazai környezetvédelmi előírások igen szigorúak, és az előzetes hatástanulmány szerint az erőmű által kibocsátott káros anyagok mennyisége jóval alatta maradna a határértékeknek, ám a városvezetés több ok miatt nem támogatja a beruházást. Az egyik szempont: a nagy mennyiségű alapanyagot közúton szállítanák az erőműhöz, ami a már nagy mértékben terhelt 86-os úton még elviselhetetlenebb kamionforgalmat okozna. A másik: az ISPA-projekt keretében épülő szennyvízberuházás során a kivitelezőre bízták, milyen technológiával kezeli a szennyvíziszapot. A dolgok jelenlegi állása szerint ez csak szalmával, vagy faaprítékkal lehetséges.
Márciusig eldől ez a kérdés. Amennyiben a szalmát választják, akkor félő, hogy az erőmű óriási igénye miatt ez az alapanyag nem áll majd elégséges mennyiségben rendelkezésre.
Az alpolgármester azt is elismerte, hogy mivel az erőmű nem Szombathely területén épül, a beruházást a város nem tudja megakadályozni, ennek ellenére mindent megtesznek azért, hogy gondoskodjanak az érintett városrészekben élők egészségéért.
A beruházó képviseletében Sárközi Imre, a Nemzetközi Agrárenergetikai Szövetség alelnöke szenvedélyes hangú felszólalásban védte a tervezett erőművet. Előbb rövid, szakszerű elemzést adott a hazai energiafelhasználásról, majd leszögezte: a rossz magyar energiamérleg egyik oka, hogy nem tudjuk tárolni kellő mennyiségben a megtermelt energiát, ezért csúcsidőben a drága importáramra (a Kapolyi-féle ukrán energiára) szorul az ország. Ezen a helyzeten segítenének a szalmatüzelésű erőművek.
Merthogy Baján, Kalocsán és Szerencsen is épül egy-egy, az utóbbi helyen áprilisban lesz az első kapavágás. Az energetikai szakember szerint a szlengben szalmaerőműnek nevezett hőerőműben mezőgazdasági termékeket (szalmán kívül energiafüvet, cukorcirokot, kukorica- és napraforgószárat) tüzelnének el, hulladék elégetése azonban nem lehetséges.
- Az erőmű az uniós környezetvédelmi előírásoknak megfelel, a kibocsátott káros anyagok mennyisége alig egy tizede a megengedett emissziós értékeknek, ezért Koppenhágában például egy város közepére építhették. Az angol és a spanyol példák is azt mutatják, hogy az erőmű nem zavarja a közvetlen környéken élők életét - érvelt.
A beruházó szavai nem győzték meg a fórum közönségét. Egy helybeli arra panaszkodott, hogy a házától alig 800 méterre létesül majd az erőmű. Mások figyelmeztettek: az ingatlanjuk értékének jelentős csökkenése miatt kártérítést kérnek.
Sárközi Imre végezetül érdekes részletekkel is szolgált:
- A szakemberek most dolgoznak azon, hogy a keletkező rostélyhamut nedvesítéssel és speciális adalékanyagok hozzáadásával talajjavításra használhassuk. A szintén jelentős mennyiségű, felfogott pernyét pedig hulladék-megsemmisítőbe szállítják. Az alapanyagokat, vagyis a mezőgazdasági termékeket Euro 5 kategóriájú motorral szerelt, speciálisan kialakított kamionokkal hozzák be a környező földekről.
Egy helybeli fiatalember erre reagálva megjegyezte: számításai szerint csúcsidőben a már említett alapanyag- mennyiség napi száz kamiont jelent. Másrészt az előzetes tanulmányban 80 kilométeres sugarú kört emlegetnek, viszont az osztrák határ közelsége miatt itt ez az arány torzul, mert nem valószínű, hogy Ausztriából importálják a mezőgazdasági alapanyagot.
Ugyan a beruházó képviselője többször is hangsúlyozta, hogy nem akarják mindenáron Vépen felépíteni az erőművet (vannak települések, amelyek szívesen a vasi falu helyébe lépnének, hallottuk), azért azt is elárulta, hogy miért éppen a Szombathely melletti községre esett a választásuk: a közelben lévő távvezeték és transzformátorállomás miatt kifizetődő Vépen az erőműhöz kapcsolódó alállomást építeni.
Az borítékolható, hogy az ügyről újabb fórumok is lesznek. Szombathely alpolgármestere szerint még sok a megválaszolatlan kérdés, Sárközi Imre pedig készülő újabb hatástanulmányról beszélt, amely szerint a korábbi 2750 méteres kör helyett már csak 1750 méteres sugarú körben kell számolni az erőmű környezeti hatásaival. Ez azért lényeges, mert ebben az esetben Szombathely érintett városrészei a körön kívül lennének.
Angyal László