Csirke-hegyi orvvadászok (Nógrád Megyei Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2007. február 10.
Felbecsületlen károkat okoztak azok a vadorzók, valamint érvényes vadászjeggyel és fegyvertartási engedéllyel rendelkező, de tilosban járó vadászok, akik a Buják környéki erdőkben szedtek – jókora – vámot a vadállományból. A törvényeket többszörösen megsértették, hiszen a lőfegyverrel és lőszerrel való visszaélés mellett a természetkárosítás bűntettét is elkövették, nem csak védett, hanem fokozottan védett fajokat is elejtve. Emellett az eltulajdonított trófeák értéke is több millió forintra rúg – a szakértői vizsgálat még hátravan – de eltulajdoníthattak tetemes mennyiségű vadhúst is. Előbbiek kimerítik a lopás tényét, mellette a tilalmi időben való vadelejtés bizonyára éppúgy megállja majd a helyét a bíróság előtt, mint a tiltott vadászati módszerek alkalmazása. A lefoglalt csapdákat látva felmerül a kérdés, hogy állatkínzásért vajon el lehet-e ítélni a gyanúsítottakat? Mindenesetre a nyomozás során még más bűncselekményekre is fény derülhet. A bevezetés meg azért sikerült ennyire hosszúra és bonyolultra, mert a magyar jog nem ismeri az orvvadászat és a vadorzás bűncselekményét: csak lopás, illetve lőfegyverrel, lőszerrel való visszaélés bűntettében, meg persze egyéb cselekményeket figyelembe véve ítélkezhet – a bizonyítékok ismeretében – a független magyar bíróság.
A február 7-én éjszaka történt ügy részleteiről a Pásztói Városi Rendőrkapitányságon sajtótájékoztatót tartottak tegnap. A sajtó képviselőit Kaszás Ottó alezredes, a megyei főkapitányság szóvivője köszöntötte, kiemelve, hogy mivel Nógrád az ország legerdősültebb megyéje, így az erdő- és a vadgazdálkodás fokozott jelentőséggel bír. Említett továbbá egy, a napokban kiderült esetet, amelynek során Patvarcon 3000 darab kispuskalőszert és négy engedély nélkül tartott fegyvert találtak egy ottani vadász birtokában. Ezen ügyben egyelőre folyik a vizsgálat.
A bujáki ügy részleteiről Vida Ottó Kolozs alezredes, Pásztó rendőrkapitánya számolt be. Elmondta, hogy Buják környékén az illegális fakitermelők ténykedése ellen járőrözve figyeltek fel a rendőrök arra, hogy valaki tiltott módszerrel, fegyverlámpával vadászik a Csirke-hegy nevű területrészen. Mivel a reflektor csak nyári vadkárelhárító vadászatokon, illetve külön engedéllyel használható, egyébként tiltott eszköznek minősül, eljárás alá vonták azt a bujáki férfit, akit rajtakaptak használatán. Ekkor derült ki, hogy a fegyvert engedély nélkül tartotta. A tanúkihallgatások során kiderült, hogy Bujákon több személy is folytat hasonló, illegális tevékenységet...
– Még az éjszaka megtartottuk a házkutatásokat – folytatta Vida Ottó Kolozs. – A tárgyi bizonyítékok között előkerültek védett és fokozottan védett állatfajok preparátumai, nagyvadtrófeák tömkelege, házilag barkácsolt és gyári lőfegyverek, szám szerint tizenhárom darab – bár ebben a számban már azok is benne vannak, amelyeket hivatalosan tartottak az engedéllyel rendelkező vadászok. Ezeket ugyanis ilyenkor le kell foglalni. Előbbiek mellett előkerült több ezer lőszer, különféle csapdák és az elejtett vad feldolgozásához használt eszközök is.
Eddig hét személy tett beismerő vallomást, közülük ketten rendelkeztek érvényes vadászjeggyel és fegyvertartási engedéllyel. Mellettük mások is látótérbe kerültek, de egyelőre még a nyomozás elején tartunk – hangsúlyozta a rendőrkapitány.
Elmondta továbbá, hogy több szakértőt is bevonnak a munkába, hogy a védett és a fokozottan védett állatok eszmei értékét megállapíthassák, fény derüljön arra, hogy mit lőttek ki tilalmi időben, illetve a lefoglalt nagyvadtrófeák jogos tulajdonosa is megkerüljön. Ezután Batta Gyula őrnagy adott tájékoztatást az orvvadászok által használt fegyverekről. Elmondta, hogy összesen 13 darabot foglaltak le, de emellett még számos alkatrészt is találtak.
– Érdekességképpen megemlíthető, hogy a fegyverek között van olyan házilag barkácsolt eszköz is, ami sokkal nagyobb veszélyt jelent használójára nézve, mint arra, amire rálőnek vele – mondta. – Ugyancsak megfoghatatlan, hogy az őshonos védett állatok preparátumai közé honnan kerültek olyan madárfajok, amelyek a szabad természetben nem is fordulnak elő Magyarországon? (Ezek egyike a kék fú nevű madárfaj, amelynek alig néhány bizonyított hazai előfordulása ismert... Ráadásul a latin neve és egy múzeumi vagy szertári sorszám is látható a talapzatán. A SZERZŐ.) Előkerültek továbbá olyan fényképek is, amelyeken az illegálisan vadászók együtt álldogálnak az elejtett vad felett!
Szólt arról is, hogy az eljárás során nem találtak vadhúst a gyanúsítottak hűtőládáiban. Ez már csak azért is érdekes, mert a húst ilyen esetekben el szokták tulajdonítani – ezt azonban minden ügyben külön be kell bizonyítaniuk a nyomozóknak.
A sajtótájékoztatón előbbiek mellett még szó esett arról is, hogy bebizonyosodott: a legálisan vadászó személyek átadták vadelejtés céljából a fegyverüket azoknak, akik nem rendelkeztek engedéllyel. Ez szintén szabálytalan. A lefoglalt trófeák jó pár év illegális tevékenységének eredményét jelentik. Egy frissen nyúzott és besózott vadmacskabőr azt bizonyítja, hogy a napokban is ténykedtek az orvvadászok. Egyébként a vadmacska bőrét a szabályoknak megfelelően az ÁNTSZ őrzi. A lefoglalt fegyverek közül kettő csövét hangtompító felszerelésére is alkalmassá tették.
Megtudtuk továbbá, hogy az – egyelőre hét gyanúsított középkorú, harminc-negyven év közötti férfi, többségük rendes polgári foglalkozással is rendelkezik... A vadászat szenvedélye mellett persze elsősorban az anyagi haszonszerzés ténye állt az előtérben. A trófeák és a fegyverek részben a gyanúsítottak lakásából és különféle melléképületekből kerültek elő. Azt egyelőre nem tudni pontosan, hogy a trófeák mely vadásztársaságok területéről származnak – ez szintén további vizsgálatot igényel.
A gyanúsítottak – mivel szökésüktől nem kell tartani – szabadlábon védekeznek...

© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.