2007. február 12.
NÖVÉNYVÉDELEM Tavasztól valamennyi növénykultúrát fenyegeti a kártevők inváziója
A gazdálkodóknak fel kell készülniük: tavasszal minden eddiginél több kártevő megjelenése várható. Az enyhe tél a veszedelmes délszaki rovarfajokat is megkímélte. Január közepén az agrártárca is figyelmeztetett az enyhe tél várható következményeire, a tavaszi rovarinvázióra. A prognózist most februárban is megerősítik a növényvédelmi szakemberek. Számításaik szerint a vegyszerek árnövekedését is figyelembe véve akár húsz-harminc százalékkal is emelkedhetnek a növényvédelem költségei. A napjainkig tartó szárazság is elősegítette a kórokozók áttételesét. Szabó Balázs nagykőrösi növényvédelmi mérnök valószínűsíti olyan fajok megjelenését is, amelyek a sokéves átlaghőmérsékletű teleken rendszerint erősen megritkulnak. Például ilyen a gyapottok-bagolylepke.
- Ez a polifágnak nevezhető, szinte minden növényt megtámadó délszaki rovar a mi teleinktől elpusztul, most azonban valószínűleg sok egyede megéri a tavaszt. Ha nagyobb tömegben megjelenik, az arra is utal, hogy a honos kártevők populációja is különösen intenzív lesz - magyarázza a szakember. - A rovarok fajtól függően tojás, lárva vagy kifejlett alakban telelhetnek. Most mindegyik fejlődési szakaszban jól bírták az időjárást. A szántóföldi növénytermesztésben a drótférgek, különösen pedig a kukoricabogár, gyümölcsösökben az atkafélék, a pajzstetű, a fóliaházas kertészetekben pedig a levéltetvek, tripszek túlszaporodása okozhat gondot a gazdáknak - mondta.
Február közepén még nem lehet kizárni hidegek érkeztét. A szakember arra is kitért, hogy vajon az esetleges kései fagyok megritkítanák-e a kártevőket.
- A rovarvilág életciklusát tél vége felé se zavarja meg oly mértékben a hőmérséklet ingadozása, mint a növényekét. A lelassult életműködéssel, az úgynevezett diapauza állapotban a rövid ideig tartó erősebb lehűlést átvészelik. Tehát idén a termesztés minden területén különösen nagy jelentősége lesz a szakszerű növényvédelemnek. Elsőként is gyümölcsösökben időszerű a rovarok és mikro-kártevők elleni, rezet, ként, valamint finomított olajokat tartalmazó komplex lemosó permetezés.
- A mezei rágcsálók, pocok, güzüegér, hörcsög számára szintén terített asztal a hó-mentes szántóhatár - folytatta a szakember. Föld alatti járataikba az érett gabonaszemekből készleteket halmoznak fel. Kártételük főleg az érésben lévő kalászosokban észlelhető. Különösen a pocok pusztítja a növényállományt. Ha most, a tél végén száz négyzetméterenként kettőnél több lakott járatot talál a gazda, védekeznie kell. A ragadozó madarak is sokat elpusztítanak a pocokból, hatásos továbbá a mélyszántás, mert nemcsak a pockokat, de azok járatrendszerét is tönkreteszi, fészkeiket is elpusztítja. Kémiai védekezésre a gyomorméreg Arvalin vagy a véralvadásgátló hatóanyagú készítménnyel kezelt csalétkek alkalmasak. Ezekre a kezelésekre ősztől tavaszig van lehetőség, akárcsak az endosulfan hatóanyagú permetezésekre vagy a foszfor-hidrogén hatóanyagú lyukgázosításokra. E kezeléseket eseti engedély birtokában végezhetik el a gazdák.