2007. február 12.
Az elpusztult fákban több ritka, veszélyeztetett faj lel otthonra és táplálékra.
Debrecen (HBN - Sz. Sz.) - A jelenlegi erdőgazdálkodási gyakorlat nagy hiánya, hogy nem gondoskodik a korhadt fákhoz kapcsolódó élővilág fennmaradásáról. A gyakori tarvágások alkalmával ugyanis ezeket a fontos élőhelyeket is eltüntetik. Emiatt veszélyeztetetté válik mind több olyan állatfaj, amelynek élete szorosan kötődi a korhadó fatörzsekhez.
- Ki ne ismerné például a szarvasbogarat vagy az orrszarvúbogarat, legalább képről. Élőben már sokkal kevesebben találkoztunk ezekkel a szép rovarokkal. Ha szeretnénk még sokáig gyönyörködni bennük, nincs más dolgunk, mint életteret biztosítani nekik. Fontos, hogy főleg az öreg tölgyesek kitermelése után hagyjunk ott néhány korhadó félben lévő fatörzset, amiben a rovarlárvák fejlődhetnek.
- Nagy örömet jelent számunkra, hogy a korhadó fáinkban olyan ritka, veszélyeztetett faj is otthonra lel, mint a nagy hőscincér - tájékoztatta a Naplót Papp László, a Debreceni Egyetem Botanikus Kertjének igazgatója. Az intézmény már több éve szívügyének tekinti az öreg tölgyesek élővilágának megőrzését. A Nagyerdő, a botanikus kert és a campus környékén az elpusztult vagy balesetveszélyes fákat kivágás után helyben hagyják. Az erre járók számára táblákat helyeznek ki, így megtudhatják, miért áll az védelem alatt.