Átrendeződés: Több helyen nemcsak a területek, hanem a vadászati jog gyakorlói is változtak
Mától a vadászterületeket kialakító, és a földtulajdonosi képviselőket nyilvántartásba vevő új határozatok - újabb tíz évre - hatályossá válnak. Az vadászhat márciustól, akit a hatóság vadászatra jogosultként már nyilvántartásba vett.
Mától lejárnak az 1997-ben tíz évre megkötött haszonbérleti szerződések, üzemtervek: átrendeződnek a vadászterületek határai, sok esetben a vadászati jog gyakorlója is változik. A megyében az eddigi 54 vadászterület helyett 66-ot alakítottak ki. Ezentúl csak az vadászhat a megszerzett vadászterületen, akit az illetékes hatóság vadászatra jogosultként nyilvántartásba vett.
Mától országos szinten 16 százalékkal nő a vadászterületek száma. Eddig 1189 vadászterületet tartottak nyilván az országban, összesen 8,5 millió hektáron. A területek újraosztását a vadgazdálkodási törvény tízévenként engedi meg, az első periódus tegnap éjfélkor járt le. Az elmúlt hónapokban összeülő tulajdonosi közösségek döntései nyomán a nagyobb vadászterületek osztódnak, így kisebbekből több lesz a következő évtizedben. A minimális vadászterület-nagyság háromezer hektár maradt. Mától országosan 1370 területen lehet majd vadászni. Pintér Csaba, a Győr-Moson-Sopron Megyei Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Földművelésügyi Igazgatóság Vadászati és Halászati Osztályának vezetője elmondta: megyénkben az eddigi 54 helyett 66 vadászterületet alakítottak ki.
Tízezer hektárral bővül
- Az eddigi közel négyszázezer hektár több mint tízezer hektárral bővül a megyéhez nemrégiben csatlakozott települések területei által - kezdte. - Vadászati és halászati osztályunkon - az országban az elsők között - már tavaly február óta megkezdődött a munka a mostani határátrendeződéssel és vadászatijog-gyakorlással kapcsolatban. Különböző fórumokon tájékoztattuk az érintetteket, többek közt a regisztrációról, a meghatalmazás formáiról adtunk információkat. Rengeteg ember érintett az ügyben, hisz a földtulajdonosi közösség egyharmadára szükség van a gyűlések összehívásához. Ez csak egy háromezer hektáros terület esetében is ezer hektár tulajdonosait jelenti, márpedig gyakoribb a „néhány hektáros gazda". Mától, lejárnak az 1997-ben megkötött,
tíz évre szóló haszonbérleti szerződések, érvényüket veszítik az üzemtervek. A korábbi vadászterületi határok is megszűnnek, valamint a nyilvántartásba vett vadászatra jogosultak is - a régi formában - „megszűnnek". Sőt: elvileg a munkavállaló hivatásos vadászok munkahelye is megszűnik. Új kódszámon „futnak" az új határok: kevés olyan terület van, melynek határai nem változnak. Korrigálták a tulajdonosi közösségek ezeket,
hisz több esetben így számukra praktikusabb. Akadt olyan példa a megyében, amikor egy folyó miatt — melyen nem tudtak, átkelni – az egyik földtulajdonosi közösség inkább lemondott egy 40 hektáros területről a másik, szomszédos közösség javára.
Csak a nyilvántartásba vettek vadászhatnak
- Jó néhány esetben változott a vadászatra jogosultak köre is: akad olyan társaság, mely teljesen megszűnik. Ennek többfélé oka lehet: „kiment a tagság a vadásztársaság alól", vagyis a tagjai „átmentek" földtulajdonosi alapra. Az is előfordult, hogy három kisebb, részre bomlott a korábbi vadászterület.
- A nyilvántartásba vételhez a haszonbérleti szerződés megkötése és az üzemterv elkészítése szükséges egyéb más dokumentumok beadása mellett. Ezeket folyamatosan hagyjuk jóvá, eddig 5-6 ilyen nyilvántartásba vétel történt, de ez másfél-két héten belül mindenhol rendeződhet. A vadásztársaságoknak azonban még jó néhány feladatuk van: többek közt a beíró-naplók hitelesítéséről kell gondoskodniuk, új szerződést kötni a hivatásos vadászokkal. A hatvanhat megyei vadászterület mindegyikén van már nyilvántartásba vett közös képviselő. Amíg azonban vadászatra jogosultként a földtulajdonosi közösséget nem veszik nyilvántartásba, addig a képviselő vezetésével a földtulajdonosok kötelessége a vad védelme, őrzése: a költségek is őket terhelik. A nyilvántartásba vételig viszont nem vadászhatnak. Ha valamely földtulajdonosnak vadkára van, vagy csak az iránt érdeklődik, hogy ki vadászik majd a földjén, az keresse fel a vadászati hatóságot, a helyi falugazdászt, esetleg a települési jegyzőt: tőlük tájékoztatást kaphat.
Cséfalvay Attila
A február végén záruló 2006-2007-es vadászszezont a vadgazdálkodási szektor várhatóan 15 milliárd forint árbevétellel és 0,8-1 milliárd forint nyereséggel zárja. Egy évvel korábban az ágazat 14,2 milliárd forint forgalmat bonyolított, az eredmény 450 millió forint volt.
„Néhány területen a megegyezés hiánya elhúzódó jogvitákhoz vezetett. A Felső-Szigetközben már benyújtotta nyilvántartásba vételét a Felső-szigetközi Vadászati Szövetség, mely a Kisalföldi Erdőgazdaság Zrt.-től veheti át a területet. Alsó-Szigetköz esetében korábban hosszú évekig per folyt, mely azóta rendeződött, és továbbra is tulajdonosi alapon az Alsó-szigetközi Földtulajdonosok Vadászati Közössége lesz itt a joggyakorló. A megyében az eddig legnagyobb összefüggő résszel — 47 ezer hektárral — rendelkező Lajta-Hanság Zrt. területeiből több kisebb önálló vadászterület is kialakult: ők korábban is jó kapcsolatuk révén földtulajdonosi jogukkal élve vadászhattak a zrt. területén" — mondta Pintér Csaba.