Albínó őz az ipolyszakállosi határban (Új Szó)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 

2007. március 9.

ImageFotó: Toldi Marian

Az állat befogása körülményes lenne, s erre nem is gondoltak, hiszen az őz helyi érdekességnek számít
Ipolyszakállos. Fehér őzet kaptak ezúttal nem puska-, hanem lencsevégre a lévai járásbeli Ipolyszakállos határában.

Mint azt Tarr László állatorvos lapunknak elmondta: egy genetikai rendellenességről van szó, a bőrben és a szőrzetben található barna pigment, azaz festékanyag hiányáról. Az orvos szerint rendkívül ritkán fordul elő albínó egyed, talán százezer közül egy példány akadhat. Tarr László elmondta: ezek az állatok sokkal érzékenyebbek a fertőző betegségekre, és az immunrendszerük is gyengébb, mint rendes színű társaiké. A szemük rendszerint piros, ez is a festékanyag hiányát jelzi. Ugyanakkor az őzek a színe miatt nem közösítik ki albínó társukat, és semmiféle hátrány nem éri a csapatban, mert ezek az állatok szagminták és hangok alapján azonosítják egymást – tájékoztatott az állatorvos.
A fehér őz egyetlen hátránya, hogy könnyebben puskavégre kaphatják, mert nem tud annyira beolvadni a környezetbe, mint a társai.
Horváth Ferenc, az ipolyszakállosi Sólyom Vadásztársaság vadgazdája közölte: három-négy évvel ezelőtt bukkant fel először fehér őz a vadászterületükön, ám ez a példány eltűnt. Tavaly viszont egy őzgidánál jelentkezett ez a genetikai módosulás, s ez a gida azóta őzsutává cseperedett, és hófehér színű lett. „Sokan azt hitték, hogy kecske jár az őzekkel. Mivel ez az állat a határ dísze, ezért állandóan figyeljük, s várjuk, hogy a nyári párzás után milyen színű utódokat hoz majd világra” – mondta a vadgazda. Horváth Ferenc szerint ez a jelenség egyáltalán nem kívánatos a vadállományban, hiszen úgymond genetikai romlást eredményezhet, de az őzre vigyáznak. Az állat befogása roppant körülményes lenne, s erre nem is gondoltak, az őz helyi érdekességnek számít.
Felmerült az a lehetőség is, hogy esetleg állatkertbe vinnék. S bár vigyáznak az állatra, nem kizárt, hogy valaki – éppen azért, mert ritka példány – kilövi. (buch)


 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.