PROGRAM Az Unió is támogatja az energiaellátás átalakítását. Pár éven belül az összes hazai, megújuló energiaforrás megtalálható lehet Békés megyében. Kitörési pontot jelenthet a Viharsarokban a termál- és a napenergia felhasználása.
Nagy lehetőség, de komoly veszély is mutatkozik a megújuló energiaforrások terén Békés megyében. A környezet védelme mellett a foglalkoztatás helyzete is sokat javulhat.
A megújuló energiák hasznosításának szilíciumvölgyeként látja a Viharsarkot Nátor István, a Békés megyei önkormányzat területfejlesztési osztályvezető-helyettese; igaz, egyelőre csak feltételes módban. Az uniós kiírások mindenesetre erősen támogatják a 2007-2013-as időszakban a megújuló energia hasznosításra építő pályázatokat. E területen Békés megye is komoly pályát futhat be, bár a célhoz vezető úton számos akadályt kell leküzdeni.
- Amennyiben számba vesszük Békés megyében azokat a megújuló energetikai fejlesztéseket, melyekkel már rendelkezünk, vagy pár éven belül rendelkezni fogunk, akkor nem állunk messze attól, hogy a huszonegyedik század elején jó példaként fognak emlegetni minket. A megye területén ugyanis ötven kilométeren belül megtalálható lesz a hazai megújuló energiaforrás hasznosításának összes bemutatható formája – fejtette ki Nátor István. Állítása első hallásra talán merésznek tűnik, azonban már vannak megyénkben olyan úttörőnek számító példák, melyek alátámasztani látszanak szavait, s az igazán nagy fellendülés még csak ezután várható. Szűcs Gábor a tavalyi év derekán családi vállalkozásban kezdte el a biobrikett gyártását Mezőberényben. A búzaszalmából készült termék iránt folyamatosan nő az érdeklődés, s a visszajelzések is pozitívak.
- Úgy tűnik, hogy a biobrikett semmivel sem alábbvalóbb a tűzifánál, különösen mert manapság gyakran találkozni kevésbé jó minőségű, átnedvesedett fával, mondta a vállalkozó, majd hozzátette: a gépsor a vizes alapanyagot egyáltalán nem dolgozza fel, így termékük esetén ilyesmitől nem kell tartani.
A Hidasháti Mezőgazdasági Zrt-nél a tehenészetben keletkező trágya kezelését oldanák meg egy biogázerőmű esetleges létesítésével - tudtuk meg Varga Mihály vezérigazgató-helyettestől. Mint elmondta, jelenleg az ajánlatok gyűjtése folyik a különböző országokból. Arról egyelőre még nem döntöttek, hogy milyen irányban lépnek tovább, de abban bíznak, hogy uniós támogatás segítheti a beruházás megvalósulását.
Ugyancsak Békésen, az Optigép Kft. - OptiFA néven - egy energiafa-betakarító gépet fejlesztett ki, amely alkalmas arra, hogy 8—10 centiméter átmérőjű, elsősorban nyár-, és akácfákból 50 milliméteres aprítékot készítsen.
Információink szerint ugyanakkor a megyében egyelőre sehol sem tervezik energiafa-ültetvények telepítését, legközelebb Nyírbátor környékén létesülhet ilyen terület. Nátor István szerint a leglátványosabb, és az embereket legközvetlenebbül érintő változás - mint azt a berényi példa is mutatja - a szilárd biomassza területén várható.
- A termelés, feldolgozás és hasznosítás hármas elemében két tényező eleve adott: van alapanyag és van, aki helyben hasznosíthatja. A feldolgozandó alapanyagok tüzelőberendezésben való hasznosításához már beszerezhetők hazai gyártású pellet és brikettkészítő berendezések - hangsúlyozta, ugyanakkor megfogalmazta kritikáját is. Ezen a területen már évekkel ezelőtt lett volna mit fejleszteni a megyei gépipari vállalkozásoknak, de ezt nem tették meg. A viharsarki kazángyártók nem léptek, és közben elment a hajó: előretörtek a piacon a kereskedők és más megyebeli kazángyártók.
Both Imre-Csiszér Áron-Papp Gábor