A Szárhalmi-erdő tisztásain számos védett és fokozottan védett növényfaj él. A hagyományos legeltető gazdálkodás megszűntével a terület cserjésedni kezdett.
A Szárhalmi-erdő tisztásai jóllehet kis kiterjedésűek, mégis rendkívüli értéket hordoznak. A légybangó, a sömörös kosbor, a tavaszi hérics mind védett kincsei ennek a területnek. A korábbi hagyományos gazdálkodási formák, mint például a legeltetés következtében kialakult tisztások a legeltetés megszűntével cserjésedni kezdtek.
– A Fertő–Hanság és Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság egy négyéves programot indított el a Tanulmányi Erdőgazdaság Zrt.-vel, a Nyugat-Magyarországi Egyetem Roth Gyula Gyakorló Szakközépiskolával és számos önkéntessel együttműködve a tisztások megőrzése és fenntartása érdekében. Minden évben a vegetációs és fészkelési időn kívül megtisztítjuk a tisztásokat azoktól a fa- és cserjefajoktól, amelyek a védett természeti értékeket veszélyeztetik. Az idén a korai tavasz miatt hamarabb kihajtottak a növények, így a cserjék kivágását csak ősszel folytatjuk majd – meséli Takács Gábor szakfelügyelő.
A kivágott egyedek egy része tájidegen akác, bálványfa, fekete és erdei fenyő. A szakfelügyelő felhívta a figyelmet arra, hogy a védett természeti területeken nem csak a védett, hanem minden más növény gyűjtése is tilos. Mint mondta, a Szárhalmi-erdőben is már számos faj jutott a kipusztulás szélére a kirándulók gyűjtőszenvedélye miatt.
B. É.
A tavaszi hérics és a sömörös kosbor is megtalálható az erdő tisztásain.
A Szárhalmi-erdő tisztásait szakemberek és önkéntesek tisztítják meg évről évre a védett növényeket veszélyeztető fa- és cserjefajoktól.