Zalaegerszeg - Gyönyörű bükkfák hevernek szanaszéjjel a völgyben. Látszik a sietős döntés, a fák egymásra borultak, a becsapódáskor több törzse hosszában felhasadt. Így már csak tüzelőnek lenne jó. Ez azonban valószínűleg a legkevésbé sem zavarta azt, aki a munkát megrendelte.
Bár lehet, hogy mégsem érte meg neki, ezen most rács mögött gondolkodhat el. A történtekről tegnap a zalaegerszegi városi rendőrkapitányságon tartottak sajtótájékoztatót. A múlt hét elején Becsvölgye közelében, Vargaszegtől kőhajításnyira az erdészeti szolgálat munkatársai lázasan serénykedő favágókra bukkantak. Dőltek az egészséges, vágásra még nem érett bükkök, gyertyánok, ám az erdő tulajdonosának korábban csak a beteg fák eltávolítását engedélyezte az erdészeti hatóság. Az egészségügyi ritkítással kitermelhető 50 köbméter helyett a két hektár tarra vágásával annak többszörösét döntötték le.
Mint dr. Molnár Attila bűnügyi osztályvezető tegnap elmondta, a rendőrök négy favágót állítottak elő és egy kaposvári férfit.
Utóbbi korábban birtokosa volt a területnek, ám ő a 10 millió forintot érő területet két pár ezüst gyertyatartóért elcserélte, majd újabb váltást követően került az erdő jelenlegi tulajdonosához, egy kaposvári hajléktalan férfi nevére. A két hektár letarolásával - az előzetes szakvélemény szerint - olyan kárt okoztak a környezetben, amely emberi beavatkozással sem hozható helyre. Érdemes megjegyezni, hogy a környezetkárosítás bűntette kettőtől akár nyolc év szabadságvesztéssel is büntethető.
Bár a helyszínen elfogott férfiak igyekezték tagadni a szándékos károkozást - a volt tulajdonos pedig csak véletlenül járt arra -, a rendőrök őrizetbe vették a fakitermelést minden bizonnyal irányító kaposvári férfit, akit azóta a bíróság előzetes letartóztatásba helyezett. Lefoglalták a motorfűrészeket, valamint két Nissan gépkocsit - Vanette Cargo furgont, Navara terepjárót - és a rönköket kihúzó LKT erdészeti traktort.
A helyszínen Kalamár György százados, az ügy nyomozója mutatta meg, hogy milyen sietve dolgoztak a favágók. A szokásostól eltérően sietve, nem ügyelve a lábon álló fákra sem, a lehető legnagyobb területen dolgoztak.
A városi rendőrkapitányságon tegnap tartott sajtótájékoztatón klasszikus falopásról is beszámoltak. Egy Nemesapátiban lakó testvérpár február végén, március elején Bak közelében egy 30 tulajdonos birtokában lévő erdőben 14 darab szlavón tölgyet vágott ki. A 28 köbméter, közel 2,8 millió forint értékű fát fűrészüzembe szállították, ahol a rendőrök megtalálták és lefoglalták. Az illegális fakivágással a környezet is károsodott, a helyreállítás több mint másfél millió forintba kerül. A nyomozás során kiderült, hogy a 31 éves B. Norbert és 27 éves testvére, István egy Zalaapáti környéki erdőből az összedepózott cserfából 1,8 millió forint értékűt elloptak. A többszörösen visszaeső testvérpárt előzetes letartóztatásba helyezték, valamint lefoglalták a szállításhoz használt kamiont is.
A történtek kapcsán érdeklődtünk az erdészeti szolgálatnál. Ferenczy András osztályvezető elmondta, 2005. óta Zala megyében 17 helyszínen, több mint 45 hektár területet taroltak le az engedély nélküli favágásokkal. Több mint bruttó 15 ezer köbméter fát termeltek így ki, s ennek értéke olcsó tüzelőként számítva is eléri a 145 millió forintot. Az osztályvezető reményét fejezte ki, hogy a hatóságok erőteljesebb fellépése gátat vethet az erdők környezetet károsító kizsákmányolásának. A káros folyamat lassítását, megállítását segítheti az is, hogy a megyei főügyészség minap eredménnyel támadott meg olyan - Pördeföldéhez közeli erdőre kötött - szerződést, amelynek segítségével a többi birtokos elővásárlási jogát kikerülve csere címén játszottak át tulajdonrészt egy, engedély nélküli fakitermelések miatt a hatóság előtt már ismert alföldi vagyontalan férfinak. A tapasztalatok szerint ugyanis ez az első lépés az erdő későbbi illegális letermeléséhez. Ez történt ez esetben is; az újdonsült résztulajdonos az egész érett erdőt letaroltatta tekintet nélkül a többi birtokosra. A bíróság színleltnek és ezért semmisnek nyilvánította a korábban kötött szerződést. Igaz, nem állította vissza az eredeti állapotot, azt a többi tulajdonostársnak kell kérnie.
Ferenczy András az engedély nélküli kitermelés egyik mozgatórúgójának a növekvő energiaárakat nevezte meg. Ennek csak része, hogy drágult a gáz. A jövőben számítani kell a bioerőművek támasztotta növekvő keresletre is.