Védett madarak tetemeit csempészik
A tilalmakkal mit sem törődve sok vadász utazik azzal a céllal Romániába, hogy védett madarakra irányítsa, puskáját. Az illegális madármészárosok aztán Nagylaknál igyekeznek bejuttatni Magyarországra a tetemeket, hogy hazánkon átutazva, Nyugat-Európában értékesítsék az ínyenc csemegét.
közel sem csak két ország érintett e különös üzletben. A vadászat terepe valóban délkeleti szomszédunk, ám a vadászok nem helybeli lakosok. Leginkább olasz puskások lövik ki a védett állatokat, hogy aztán Magyarországon átfuvarozva, átlépve az osztrák, netán a szlovén vagy a horvát határt, végül a messzi Itáliában értékesítsék a zsákmányukat.
Nagylakon évek óta többé-kevésbé rendszeresen bukkannak védett állatok tetemeire olasz autókban, ám mostanság már veszélyben vannak a védett növények is, mint például a tavaszi tőzike, mely valószínűleg kurrens cikk lehet egyes feketepiacokon - tudtuk meg Wentzel Ágostontól, a vámparancsnokság vezetőjétől.
A természeti értékek csempészete az utóbbi években felerősödött, s ez egyértelműen az olasz vadászok számlájára írható, akik, a lefoglalt tetemek tanúsága szerint, lőnek mindenre, ami mozog. A vadászszenvedélynek álcázott öldöklés oka pedig az, hogy a védett madarak ínyenc csemegének számítanak Olaszországban.
A madárpusztítás megfékezése érdekében - Wentzel Ágoston úgy véli - elsősorban Romániában kellene komolyabban venni a természet védelmét, és csatlakozni az erre vonatkozó nemzetközi egyezményekhez, illetve az azokban foglaltakat kellene a román hatóságoknak betartatniuk. Ugyanis Romániában is tilos a felsorolt állatokat puskavégre kapni. Nem csupán az Európai Unióba való behozatalukat tiltják a törvények.
Az elmúlt években ezernél is több „kivégzett" madarat gyűjtötték össze a nagylaki fináncok. Két évvel ezelőtt 7 esetben hajtottak végre sikeres felderítést, s akkor 122 darab, összesen több mint 3,1 millió forintot érő tetemet foglaltak le. Tavaly szintén 7 esetben kellett intézkedni természetkárosítókkal szemben, s akkor 865 madarat találtak. Ezek értéke 4 millió 120 ezer forint j volt. Idén eddig három esetben ; 455 madártetemet fedeztek fel Nagylakon, s különösen figyelemreméltó a csempészett áru értéke: meghaladja a 4,5 millió forintot.
- Mi egyelőre nem tehetünk mást, mint amit eddig is - felderítjük és meggátoljuk a jogsértést - mondta el Wentzel Ágoston. - Persze a holt madarakba már nem tudunk életet lehelni. De legalább – abban bízunk, hogy az elkövetők a sokszor több százezer forintos büntetés hatására talán legközelebb már meggondolják, lőjenek-e védett madárra, megkíséreljék-e átcsempészni a határon vagy sem. Azt is nagyon reméljük, hogy a lebukások híre mind szélesebb körben terjed el, így mind több vadásztársaságnál világossá válik, nem érdemes madárcsempészettel foglalkozni.
VESZÉLYBEN
A vadászok áldozatául esett már kendermagos réce éppen úgy, mint bíbic, kispoling, fürj, vadgerle, seregély, mezei pacsirta, fenyőrigó, böjti réce, csörgő réce, piros lábú cankó, énekes rigó, vándor füzike, réti pityer, kalandra pacsirta is.