Az európai madárfajok 43 százalékának jövője bizonytalan - derült ki a BirdLife International Madarak Európában című tanulmányából. Néhány faj olyannyira veszélyben van, hogy a közeljövőben kihalhat Európában. Közben a Dél-Alföldön ritkán látott madarak tűntek fel.
Csökken a házi- és a mezeiveréb-állomány Európában - kongatja a vészharangot a BirdLife nevű nemzetközi madárvédő szervezet, ami nem kis meglepetést okoz a madárpiszokkal vastagon leszórt hazai városi közterületeken járók számára. A természetvédők 1994-ben tették közzé a vén kontinens szárnyasainak állapotát ismertető kötetüket, amelyben az 1970-1990 közötti években bekövetkezett változásokat mutatta be - tudtuk meg Nagy Károlytól, á Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület munkatársától. A zöldek napokban megjelent tanulmányában az 1990-2002 közötti változásokról adtak számot. Az előző jelentés óta 45 faj állománya csökkent és került kedvezőtlen helyzetbe. (A Birds in Europe egész Európára kiterjedően, Grönlandtól Grúziáig és Oroszországtól a Kanári-szigetekig ad becslést a vadon élő madarak állományára és a változásokra 52 európai országban.)
Az apadó populációk közé tartozik a nagy pólingé, a bíbicé, a seregélyé és a házi verébé. Magyarországon összesen 20 faj állománya csökken: közülük kiemelhető a kék vércséé, a széki liléé és a szalakótáé.
A tanulmányban akad jó hír is: a kontinens legveszélyeztetettebb tengeri madarának, a korallsirálynak az állománya például növekedett. Ugyanez elmondható Európa két legnagyobb ragadozó madaráról, a rétisasról és a fakókeselyűről. Az állománygyarapodásra magyarországi jó példa a parlagi sas, a kerecsensólyom és a csíkosfejű nádiposzáta. Összesen 54 madárfajról mondhatjuk el, hogy hazánkban a vizsgált időszakban állománya növekedett, vagy új költő fajként jelent meg.
Ilyen szempontból igen érdekes képet mutat a Dél-Alföld. A pusztaszeri Büdösszék elnevezésű szikes tavakon két kis liliket láttak, ez a vadlúdfaj Szibériában néhány ezer egyeddel képviselteti magát, de az európai költő állomány alig 50-60 pár. A szegedi halastavakon most a darvak tömeges-megjelenése számít a legnagyobb érdekességnek. Más években november elején öt-hatezer daru szokott éjszakázni a tavakon, néhány napja azonban számuk már meghaladta a tízezret. Szeged belterületén is érheti meglepetés a madarászokat: erdei szalonkát, fenyvescinegét, szőlőrigót is láttak már a
városban.
Ö.Z.
Magyar siker
Az idei nemzetközi madármegfigyelő napokon megint jól szerepeltek á magyarok. Az összesítés szerint harminc országban, ezer helyszínen, több mint 18 ezer megfigyelő csak- nem három és fél millió szárnyast látott.
Helyszínek száma
1. Magyarország 146
2. Lettország 125.
3. Spanyolország 108
Résztvevők száma
1. Svájc . 4922
2. Magyarország 3430
3. Bulgária 2070
Látott madarak száma
1. Svédország 957520
2. Románia 552 503
3. Magyarország 479951