Vadászok a védett földeken (Somogyi Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2007. április 20.
Átrendezte a vadásztatást Barcs határában a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság; a védett földek egy részén különleges rendeltetésű, természetvédelmi indíttatású vadászterületet hoztak létre. Hogy ez mi fán terem? A vadgazdálkodásban szándékuk szerint nagyobb hangsúlyt kapnak ezentúl a természetvédelmi szempontok, s lényegesen könnyebb lesz összehangolni a vadászatot és a DDNP többi tevékenységét. Az előkészületekkel most végeznek, s napokon belül megérkeznek az első vendégvadászok. A nemzeti park lépése érdekeket is sértett, a megvalósítás nem volt zökkenőmentes.
- Egy vadásztársaság számára nem a természetvédelem a legfőbb szempont. A magunk vadászterületén azonban mi éppen ezt szeretnénk - mondta Fenyősi László, a DDNP osztályvezetője. - Hogy példát is mondjunk: megszüntetjük az apróvad és vízivad vadászatot, s a vadgazdálkodás során fokozott figyelmet fordítunk a területre jellemző vizes élőhelyek megóvására. A nagyvadak vadásztatása ugyanúgy történik majd, mint a hagyományos vadászterületeken, de ezen belül például nagyobb hangsúlyt kell kapjon a vaddisznó állomány ritkítása.
A túrásával rengeteg kárt okoz az élőhelyekben, feldúlja a madárfészkeket. Komoly előny, hogy végre az adott területen minden egy kézbe kerül, s ezzel végre összehangolhatóak lesznek a különböző tevékenységek. A nagyvadak sok kárt okoztak a munkánkban, ugyanakkor a vadászokat is zavarták a területre kiránduló gyerekcsoportok. Egyre több kiránduló érkezik ide. Ha tehát maradt volna minden a régiben, egyre több konfliktusra kellene számítanunk. Az érvek ellenére a Drávaszentes, Komlósd és Péterhida határában létrejött 1040 hektáros vadászterület kialakítása egyáltalán nem volt egyszerű. Ellenállást váltott ki, hogy az új vadászterület kialakításához más vadásztársaságoktól kellett visszavenniük a területet.
- Valóban sok támadás ért bennünket a vadásztatás átalakításáért. Két korábbi társaságtól 500-500 hektár került át hozzánk, melyek jelentős része állami tulajdonban és igazgatóságunk vagyonkezelésében van. Érdemes azzal tisztában lenni, hogy ez a most kialakított vadászterület nagyon parányi. Általában ennek háromszorosa egy átlagos vadászterület nagysága. Ha hoz is valamennyi bevételt, az nem számottevő. Azt sem árt tudni, hogy a hazai nemzeti parkok közül mi vagyunk az utolsók, akik saját vadászterületet alakítottak ki. Van olyan igazgatóság is, ahol már tíz éve létezik hasonló.   Nagy László

© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.