Ára lesz az akácosításnak (Somogyi Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2007. április 20.
Idegenhonos fafajok, többek között akácosok Natura 2000 területekre történő telepítését is támogatná a szakminisztérium most készülő rendelete. Az akác lerontja, átalakítja élőhelyét, így az eredeti erdőlakók nagy része örökre távozik innen.

A WWF Magyarország és a Védegylet közös levélben kérte a jogszabálytervezet módosítását - tudtuk meg Kiss Mónikától, a WWF Magyarország sajtóreferensétől. Azt is elmondta: a Natura 2000 területek hálózatát Európa-szerte a természet értékeinek megőrzésére hozták létre. Egy részükön mezőgazdasági terület van, melyek erdősítésére támogatás vehető igénybe. Ám furcsa, hogy védett területeken olyan erdők telepítését támogatnák uniós forrásokból, amelyek természetvédelmi szempontból károsak.
Hazánkban ma több akácerdő és ültetvény van, mint Európa többi országában együttvéve, holott ez a fafaj nem is őshonos nálunk, Észak-Amerikából származik. Sokan kedvelik szívós fájáért, jó mézet adó virágjáért. Ugyanakkor természetes erdeinkkel, például a tölgyesekkel összehasonlítva, az akácerdőkben nagyon kevés élőlény tud megélni. Az akác szinte kiirthatatlan, könnyen átterjed más élőhelyekre, kiszorítja az őshonos növényzetet és hozzájárul a biológiai sokféleség csökkenéséhez.
A Duna-Dráva Nemzeti Park területén, például Zákány-Őrtilos határában, is küzdenek az akác területarány csökkentéséért - tudtuk meg Mezei Ervin tájegységvezetőtől. - Az őshonos fafaj egészségesebb, nem károsítják erdészeti kártevők - mondta a szakember. Ugyanakkor az akácnak könnyebb a telepítése, mert nem olyan igényes, s kisebb összegből, kevesebb ápolással megoldható. Az sem utolsó szempont, hogy míg a tölgy 80-100 év alatt lesz vágásérett, az akác már 35-40 év után kitermelhető.  Varga Andrea


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.