Szalmaerőmű: érvek és ellenérvek (Magyar Nemzet)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2007. április 23.
Egy 50 megawatt teljesítményű, úgynevezett szalmaerőmű megépítését támogatja Szerencs önkormányzata. Az ICOMOS műemlékvédő szervezet tiltakozik a magánvállalkozásban megvalósítandó, 35 milliárd forintos beruházás ellen.

Szerencs önkormányzata támogatja a szalmaerőmű megvalósítását a helyi ipari parkban - jelentette ki Gál András, a városi képviselő-testület Bocskai Társaság nevű ellenzéki frakciójának tagja. A beruházás 133 munkahelyet teremtene, komoly bevételt jelentene a településnek, ráadásul környezetbarát volta miatt a világörökség részét képező Tokaj-hegyaljai térség idegenforgalmi érdekeit sem sértené. A 2009-ben beüzemelendő erőmű a városnak egy fillérjébe sem kerülne, a megtermelt áramot az Émász Zrt. vásárolná meg.
A legnagyobb nemzetközi műemlékvédelmi szervezet, az ICOMOS magyar nemzeti bizottságának nyilatkozata szerint azonban a tervezett erőmű szöges ellentétben áll Szerencs város jelenlegi rendezési tervével, amely az érintett területen csak kilencméteres építési magasságot engedélyez. A tájidegen erőmű magassága ezzel szemben néhol a 34 métert is megközelíti, és ez súlyosan veszélyezteti a világörökségi terület védelmét - hangsúlyozza a közlemény.   
Rónavölgyi Endréné, Szerencs szocialista polgármesterének tájékoztatása szerint a kérdésben egyetértés alakult ki a képviselőtestületén belül. Á beruházás a város vezetője szerint messzemenően figyelembe veszi a világörökség részévé nyilvánított térség érdekeit. A kizárólag mezőgazdasági alapanyagokat felhasználó erőmű környezetvédelmi szempontból mindenben megfelel az előírásoknak. A létesítmény előzetes terveit tavaly decemberben a Világörökségi Tervtanács véleményezte, azokkal kapcsolatban a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal is megtette az észrevételeit. A beruházók ezek figyelembevételével átdolgozzák a terveket. Az új erőmű amellett, hogy kinézetét tekintve igényesen tervezett, részlegesen a földbe süllyed, a 37-es számú főút mellett dombot létesítenek, és fásítás segíti, hogy a beruházás ne legyen idegen környezetétől. A szalmaerőmű elleni kifogások alaptalanok, mert sem az épületek mérete, sem látványa nem egyezik meg azokkal az adatokkal, amiket az ICOMOS tett közzé.
Koncz Ferenc szerencsi képviselő, a Borsod Megyei Közgyűlés alelnöke szerint ilyen erőművek Európa több országában működnek. Ügy véli, az ország első szalmatüzelésű erőművének megvalósítása kiemelt jelentőségű kérdés, hiszen a szalma és kukoricaszár begyűjtésével mintegy 50 ezer hektár mezőgazdasági területén válik gazdaságosabbá a termelés, és a 15 ezer hektárnyi földterületen telepítendő energiafű mintegy, háromszáz embert juttat kenyérkeresethez.
Tolcsvay L. László

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.