Júliustól tanács kezeli az állami tulajdont (Világgazdaság)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2007. május 9.
Elkészült a vagyontörvény tervezete
Új szervezetek, szigorúbb szabályok - ez jellemezné a jövőben az állami vagyongazdálkodást. Az új törvény július 1-jétől lépne hatályba, s ezzel együtt jönne létre a tulajdonosi jogokat gyakorló vagyongazdálkodási tanács. Az év végéig még működne az ÁPV Zrt., a KVI és a Nemzeti Föld-alapkezelő Szervezet, ám ezek jogutódjaként januártól már egységes vagyonkezelő szervezet látná el a feladatukat.

Az Állami Vagyonkezelő (ÁVK) Zrt. csak olyan szerződést köthet majd, amely az állam számára a lehető legkedvezőbb. Újdonságot hozna a jogszabály a központi költségvetési szervek életébe is: ezeknek fel kell mérniük a működésükhöz szükséges állami vagyon összegét, és a használatra szerződést kell kötniük az ÁVK Zrt.-vel. Tegnap egyébként több alkalommal is napirendre került az állami vagyon témája: a Budapesti Értéktőzsdén az MDF és a BÉT vezetői arról folytattak megbeszélést, hogy az értékesítés előtt álló MÁV Cargo és az Állami Autópálya-kezelő magánosításában is szerepet kell kapnia a BÉT-nek, hiszen a tőzsdére vitel által átláthatóvá tehetők az állami vállalatok, illetve a folyamatos piaci árazással pontosan nyomon követhető az állami vagyon értéke. Az is kiderült: nyilvános pályázaton értékesíti a Honvédelmi Minisztérium a tulajdonában lévő három cég (a HM Currus, a HM Arzenál és a HM ArmCom) kisebbségi részesedését. A tenderkiírás a tervek szerint még az első fél évben megjelenik.
Öttagú vagyongazdálkodási tanács (VGT) gyakorolja július 1-jétől a magyar állam nevében az állami vagyon feletti tulajdonosi jogokat és kötelezettségeket. A tanács döntéseit a munkaszervezete, az Állami Vagyonkezelő (ÁVK) Zrt. hajtja végre, amely csak 2008. január 1-jétől működik. Általános jogutódja lesz a jövő évtől megszűnő ÁPV Rt-nek, a Kincstári Vagyoni Igazgatóságnak (KVI) és a Nemzeti Földalapkezelő Szervezetnek (NFSZ). Az átmeneti, féléves időszakban a tanács az előbbi három szervezeten keresztül végzi az állami vagyonnal kapcsolatos feladatokat.
Az erről szóló törvényjavaslat a Világgazdaság információ szerint a napokban jutott túl a nehézkes politikai egyeztetési fordulókon, s jövő héten kerülhet a parlament elé. Úgy tudjuk, képviselői önálló indítvány formájában tárgyalja az Országgyűlés, amelynek legkésőbb június 18-án el kell fogadnia, hogy az új vagyontörvény július 1-jével hatályba is léphessen.
A VGT három tagját az állami vagyonért, a gazdaság- és az agrárpolitikáért felelős miniszter javaslatára a miniszterelnök nevezi ki! Érdekesség, hogy további két tagjára a parlamenti frakciók tehetnek javaslatot: egy tagját az ellenzéki, egy tagját pedig a kormánypártok közösen jelölik. A testület hatáskörébe tartozik minden, 250 millió forintot meghaladó értékű vagyoni döntés. Emellett létrejönne a tanács és az ÁVK Zrt. működését ellenőrző bizottság, amely 9-11 tagból állna. Elnökére az ÁSZ elnöke tesz javaslatot, és a miniszterelnök nevezi ki, tagjai az országgyűlési képviselőcsoportok jelöltjeiből verbuválódnának. A tanács állami vagyonnal kapcsolatos döntéseit előkészítő és végrehajtó ÁVK Zrt. egyszemélyes részvénytársaság formájában működik majd. Feladatait központi és területi szervezetekben látja el, éves költségvetés alapján gazdálkodik. A vagyonhasznosítására csak olyan szerződést köthet, amely az állam számára a lehető legkedvezőbb bevételt, megtakarítást eredményezi. A szerződésekre nyilvános pályázatokat kell kiírnia.
Az előterjesztés fontos eleme, hogy a központi költségvetési szerveknek a jövőben a működésükhöz szükséges állami vagyon összetételéről és mértékéről szerződést kell kötniük az ÁVK Zrt.-vel. Emellett az új vagyonkezelő szerv az általános piaci feltételek mellett ad csak használatba számukra vagyont.
Az állam csak olyan gazdálkodó szervezetben vehet részt, illetve olyan céget alapíthat, amelyben felelőssége nem haladja meg a vagyoni hozzájárulás mértékét, s legalább többségi befolyássál, azaz a szavazatok, több mint ötven százalékával rendelkezik. Az állami részesedéssel működő gazdasági társaságoknál jövő évtől csak akkor lesznek igazgatóságok, ha ezt a jelentőségük, méretük, működésük, indokolja. Egyébként az igazgatóság jogait a vezérigazgató fogja gyakorolni: ezzel a lépéssel várhatóan jócskán lecsökkennek a kiosztható pozíciók. A felügyelő-bizottságokat viszont kötelező lesz létrehozni. Sokadszorra fut neki a politika a vagyontörvénynek, a Gyurcsány-kormány már az előző ciklusban is próbált megegyezésre jutni. Az akkori kudarc után választási győzelme esetén egyik első feladatának szabta e jogszabály megalkotását. Több előkészítő anyag látott napvilágot az elmúlt hónapokban, kérdéses volt egyebek közt, hogy az új vagyonkezelő költségvetési szerv, vagy gazdasági
társaság legyen. Vita folyt arról is, hogy mikortól kezdje el működését.  KK-TE


AZ ÁVK ZRT.
Forrás: VG-gyűjtés
A vagyontörvény tervezett újításai:
Vagyongazdálkodási tanács (5 főt nem haladhatja meg)
Hitelt nem vehet fel
Kezességet nem vállalhat
Kötvényt nem bocsáthat ki 
Váltót nem adhat és nem fogadhat el

 

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.