A tavaly agyonlőtt Bruno testvérei vándorútra kelnek (Népszava)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2007. május 8. 
Legalább nyolc ifjú medve indul útjára hamarosan Észak-Itáliából, hogy saját vadászterületre tegyen szert. Tavaly kisebbfajta diplomáciai galibát okozott, hogy az ugyancsak Olaszországból vándorútra kelő Brunót Bajorországban kénytelenek voltak agyonlőni. A hatóságokat már riasztották; mindenki el akarja kerülni, hogy megismétlődjön a tavalyi dráma.

A hatóságokat már riadóztatták és az állatvédők is felkészültek. Mindenki el akarja ugyanis kerülni, hogy megismétlődjön a tavalyi dráma: miután Bruno sógorainknál és Bajorországban is tombolt, végül le kellett lőni. A közelmúltban zajlott le a tiroli Galtürben az a szakértői válságtanácskozás, amelyen megvitatták, melyek a legsürgősebb teendők. Etológusok szerint felettébb valószínű, hogy a szőrös jószágok megismétlik Bruno nagyszabású vándorútját.

A WWF környezetvédelmi szervezet szerint idén nyáron legkevesebb nyolc fiatal mackó válik önállóvá az itáliai Trentinóban. Márpedig ez azt jelenti, hogy az ifjú titánok hosszú vándorútra indulnak az ismeretlenbe. Legalábbis számukra ismeretlen - az állattenyésztésből és méhészetből élő térségbeli farmereknek nagyon is ismerős. Persze egyáltalán nem bizonyos, hogy a nagykamaszok szintén észak felé veszik az irányt, mint Bruno, ám a több mint féltucatnyi maciból valószínű, hogy némelyik nagyszabású túrára indul.

Tavaly szabad vadászmezőket keresve hagyta el szülőhazáját Bruno, aki Svájcon és Tirolon keresztül Bajorországba jutott - itt végül az örök vadászmezők jutottak neki osztályrészül. Az emberek megelégelték a juhok széttépését és a kaptárak feldúlását, ezért Németországban agyonlőtték az időközben "problémás bundássá" lefokozott nagymancsost.

A WWF aktivistáinak meggyőződése, hogy felvilágosítással és felkészüléssel meg lehet előzni a múlt évi galibákat. A zöldszervezet svájci illetékese azt ajánlja, hogy az esetlegesen veszélyeztetett területeken elektromos kerítéssel védjék a kaptárakat, a nyájakat pedig pásztorkutyákkal őrizzék.

Különösen Bajorországban figyelik árgus szemekkel a fejleményeket. A hatóságok mindenekelőtt a néhai Bruno fiatalabb testvéreitől tartanak. A Jurka névre hallgató mama néhány hete Dél-Tirolban tyúkokat szedett ízekre és méhészetekben tett kárt. Az amazon két, jó egyéves hím utódja is ahhoz a csoporthoz tartozik, amelynek tagjai hamarosan világgá mennek. Kétség nem férhet hozzá, hogy ugyanabban a nevelésben részesültek, mint Bruno, hiszen nemcsak a mama közös, hanem José, a papájuk is. Tőlük aztán alaposan elsajátíthatták a roppant kifinomult vadász- és rombolástudományt. Jurka ugyanis Brunót is megtanította utolérhetetlen trükkjére: sohase tért vissza korábbi tette színhelyére.

Szakértők szerint a legcélszerűbb megoldás az lenne, ha a rettegett macimamát és kölykeit is rádiós jeladóval szerelnék fel. Lehetőleg minél hamarabb. Így ha valamelyik medve kaptárhoz, vagy éppen nyájhoz közelít, ne adj' isten emberi települést veszélyeztet, a vadőrök azonnal ott teremhetnek és fájdalmas gumilövedékkel téríthetik jobb belátásra a mancsost. Felső-Ausztria főállatorvosa az ORF osztrák közszolgálati rádiónak kifejtette, kizárt, hogy Jurka magatartásán változtatni tudnának, hiszen már meglett medvének számít. Utódait azonban valamelyest még befolyásolni lehetne. Ahogy Walter Wagner fogalmazott: "ha jó alaposan a fiatal medve körmére sózunk, akkor bizonyos fokig még megértethetjük vele, mit szabad megtennie és mit nem".

Bajorországban közben úgynevezett menedzsment tervet készítenek. A projekt fő célkitűzése: megakadályozni, hogy a soron következő szőrös vándor összekapcsolja az emberi települést a táplálékkal. A hegyvidéken túrázókat és a helyi lakosokat ezért idejekorán tájékoztatják a követendő magatartásról. A szabadállam ezenkívül alapítványi számlát nyit, amelynek segítségével a vadak által okozott anyagi károkat kiegyenlíthetik.

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.