Nyíregyháza - Óriási károkat okoztak az erdőgazdaságnak is a tavaszi fagyok, aminek mindenki által szemmel látható jelei most is észlelhetők az közutak menti erdei fákon, tudtuk meg a Nyírerdő Zrt.-től.
Fagykárbejelentésre hétfő estig van mód.
E hét elején már háromezer hatszázan jelentették be, s várhatóan tízezer körül lesz a kárt szenvedettek száma megyénkben, vélekednek a falugazdászok, akik jövő hét második felére ígérik a bejelentések feldolgozását.
Miután a fagykárbejelentésekre adott tíz nap május 13-dikán jár le, s ez most vasárnapra esik, így 14-dike, hétfőre tolódott a határidő – értesültünk a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatalban.
Magyar Miklós vezető falugazdász megerősítette: a várható fokozott igényre való tekintettel – május 7-én reggelig már 3600-an adták be – szombaton délután 16 óráig és vasárnap délig is nyitva tart a városi falugazdász ügyfélszolgálat, hétfőn pedig megyeszerte estig fogadják a bejelentéseket, amelyek 14-dikén éjfélig postára adva is érvényesek lesznek.
A bejelentések feldolgozását – mivel a területalapú támogatási kérelmek befogadásával együtt kell intézni – a jövő hét második felére ígérik a falugazdászok. Csak ezt követően lehet majd a helyszíni ellenőrzéseket elvégezni, az önbiztosítási rendszerbe belépett károsultaknál.
A kukorica kiheveri a "hidegindítást"
Egyelőre legalábbis úgy tűnik, hogy nem okoztak jóvátehetetlen károkat az eddigi fagyok a szántóföldi növényekben. A borsót alaposan megcsípte, de a legtöbb helyen jól viselte a mínuszokat a kukorica de még a repce is.
Nem okoztak viszont jóvátehetetlen károkat az eddigi fagyok a szántóföldi növényekben. A borsót alaposan megcsípte, de a legtöbb helyen jól viselte a mínuszokat a repce, de még a kukorica is.
Az utóbbi kultúrának, a tengerinek – legalább ebből szempontból – jót tett az aszály (nem úgy a búzának, amelynél már eldőlt: csupán fél termésre számíthatnak a gazdák a szárazság következtében) – , ami miatt még a korábbi vetések is csak későbben keltek ki.
Ezért aztán, ha meg is fagyott a levelek csúcsa, a növények újra kihajtanak – állítják a KITE szakemberei. Lipták József az integrátor cég ismert régiós vezetője még emlékszik az ideihez hasonló kései fagyokra a 70-es évekből, amikor kiheverték a kikelt kukoricák a hideget. A zöldségkultúrák esetében azonban szomorúbb a kép: a burgonya hajtásai például lefagytak, a korai krumplinak már lőttek, viszont a paprika-, az uborka- és egyéb palántákat akár ki se ültették volna.
Hatalmas a fagykár az akácosokban, különösen azokban, amelyek a megye mélyebb fekvésű fagyzugos részein helyezkednek el és nem tudták elviselni az április végén, május elején több ízben is kialakult - 3, - 8 fokos hideget – mondta el Kaknics Lajos.
– Tizenöt méter magasságig elfagytak az akácerdők levelei – láthatólag most csak a fák korona csúcsa bomlik –, de hasonló kárt szenvedtek el a fagyérzékeny fekete- és fehér diók és a vörös-, valamint a kocsányos tölgyek is megsínylették – sorolja tételesen a vezérigazgató.
Még tragikusabbá teszi a helyzetet, hogy komolyan sérültek a csemete kertek és a Nyírerdő viharkárt szenvedett erdőrészeinek a most egy éves felújításai is.
– Abban bízunk, hogy a fák számára már-már elviselhetetlen mértékűre növekedett aszállyal, s egy esetlegesen megismétlődő gyapjaslepke invázióval "kiegészülve" nem alakul ki egy – akár katasztrofális végkifejlettel is járó – kárláncolat – tette hozzá a Nyírerdő Zrt. első embere. Galambos Béla