Átalakuló szolnoki távhőellátás
Az ALFA-NOVA Kft. 1996. július 1-től koncessziós pályázat elnyerését követően vette át a Szolnok városi távhő-rendszerek üzemeltetését.
A szolgáltató a kezelésében lévő rendszereket folyamatosan fejleszti annak érdekében, hogy a jelentős mértékben dráguló energia árak mellett a távfűtő rendszerek hatékonyságának fokozásával minimális szinten tartsa a fogyasztói távhőszolgáltatás költségek növekedését. A több mint 8700'lakást ellátó távhő-rendszereken az elmúlt tíz évben 2,4 milliárd forint nagyságrendű fejlesztés valósult meg, melyeken belül kiemelt helyet foglalnak el a város három fűtőművében telepített kogenerációs kapcsolt hő- és villamos energia termelő kiserőművek. A földgáz világpiaci árának alakulása miatti kiszolgáltatottság mérséklése és a környezet terhelés csökkentése érdekében azonban — az Európai Unió által megfogalmazott és Magyarország által is elfogadott energiapolitikai elvekkel összhangban — az ALFA-NOVA Kft. vezetése az eddigi legnagyobb fejlesztését készíti elő, amikor is a földgáz mellett biomassza tüzelésű fűtőerőművek telepítését határozta el.
Biomassza, a „zöld" energia
A biomassza fogalomkörébe tartozó szerves anyag tömeget alkotják az eddig alig kihasznált szerves növényi, illetve állati eredetű hulladékok, vagy kifejezetten az energiaágazat számára termesztett élő növényi nyersanyagok, mint megújuló energiaforrások. Felhasználásuk spektruma a közvetlen eltüzeléstől a villamos energiatermelésen át kiterjedhet a különféle könnyebb, vagy nehezebb üzemanyagok előállítására. A biomassza a szén, a kőolaj és a földgáz után a világon jelenleg a negyedik legnagyobb energiaforrás. Európában a potenciális biomassza készletek hasznosításával a vidéki lakosság teljes hőenergia szükséglete biztosítható. Az ALFA-NOVA Kft figyelembe véve a Szolnok környéki mezőgazdasági területek adta lehetőséget energiahordozóként a fásszárú energianövények, körét jelölte meg.
Környezetbarát távfűtés biomassza tüzeléssel
A bioehergia alkalmazásához szükséges erőművek építését az EU és a magyar állam is támogatja pályázatok révén. A biomassza, mint megújuló energiaforrás kedvező környezetvédelmi hatása elsődlegesen a felhasználásával kiváltott szénalapú, energia hordozók tüzelésének visszaszorításából eredő csökkenő szennyezőanyag kibocsátásban - kiemelten a nitrogén-oxid kibocsátás csökkenésében - jelentkezik. Másrészről a biomassza energetikai felhasználása CO2 semleges, vagyis elégetésekor csak annyi szén-dioxid termelődik, amennyit a növényi fotoszintézis felhasznál. Ezeket a beruházásokat tekintve a távhőszolgáltatók - tevékenységük, valamint a lehetőségeik alapján - előnyben vannak másokkal szemben. Ezért is vállalta az ALFA-NOVA Kft, hogy megteszi a szükséges lépéseket. Ennek köszönhetően Szolnokon is megvalósulhat a beruházás.
Vidéki munkalehetőség az olcsóbb városi távhőellátásért
Az ALFA-NOVA Kft. az elkövetkező három évben Magyarország öt városa körül energiaültetvényt kíván létrehozni, amely az egyes erőművek negyven-ötven kilométeres körzetén belül koncentrálódó, összesen mintegy nyolcezer hektárnyi terület saját finanszírozásban történő kialakítását jelenti a termelésben résztvevő gazdák bevonásával.
- Még pontosabban arról van szó: a gazdálkodóknak felajánljuk azt, hogy egy hosszú távú, tíz-tizenöt évre szóló szerződés keretében kifizetjük számukra a telepítési kiadásokat esztendőnként a rendszeres gondozás költségeit, sőt, ha szükséges, a földbérletet is - mondta el Horváth István, az Alfa Nova Kft. igazgatója. - A gazdálkodónak csak annyi a feladata, hogy időben szállítsa hozzánk - jó pénzért - a fásszárú energianövényt, amely elsődlegesen energiafűz, de lehet nyárfa, nyírfa, vagy akár akácfa is. Úgy gondoljuk, hogy egy olyan konstrukciót alakítottunk ki, ami egyaránt kedvező a gazdálkodóknak és nekünk is.
A kezdeményezésbe bevont öt város között szerepel Szolnok, amennyiben az önkormányzattal sikerül megállapodni a részletekben. Ha minden sínre kerül, úgy Dunaújváros, Szeged, Székesfehérvár és Szekszárd mellett Jász-Nagykun-Szolnok megyeszékhelye is egyik bázisa lehet a bioenergia programnak.
Két esztendő múlva már meleget adhat az új erőmű
Ha megvan a tüzelőanyag, akkor annak felhasználásához, elégetéséhez már csak egy kompatibilis erőműre van szükség. A hatékony üzemeltetéshez szükséges koncentrált hőigény rendelkezésre állása és a területi adottságok figyelembevételével Szolnokon a Széchenyi-lakótelepi fűtőműhöz kapcsolódó kiegészítő hőtermelő létesítmény megvalósítására van reális lehetőség. Az ALFA-NOVA Kft. ennek a létesítménynek a felépítését is teljes egészében vállalja. Szolnokon mintegy négymilliárd forintba kerülne a beruházás. A létesítmény kialakításához elviekben a hely is rendelkezésre áll a Széchenyi-lakótelepi fűtőmű mögötti, jelenleg kihasználatlan és gondozatlan területen. Az erőmű építésének engedélyezési folyamata az idén elindítható.
Maga az építkezés jövőre, a beüzemelés pedig 2009-ben megkezdhető. Ezzel ugyan még teljes mértékben nem szüntethető meg a gáztüzelés, de a jelenleg tisztán földgáz alapú hőtermelés jelentős mértékben kiváltható növényi alapú energiahordozókkal.
Ennek pedig a földgáznál olcsóbb energia előállítás mellett környezetkímélő hatása is lesz. Azaz a beszállított fa, az összes költség mellett is olcsóbb távhőszolgáltatást tesz lehetővé a földgázhoz képest. A Szolnok városi távhőszolgáltatási hődíjak legalább öt, de jó esetben akár tíz százalékkal is csökkenhetnek.
A tervezett beruházás további jelentősége, hogy a létesítmény működtetése tizenöt-húsz új munkahelyet jelent a város számára, nem beszélve a helyi vállalkozók számára is sokat ígérő építkezésről. A város ugyancsak komoly bevételhez jut az iparűzési, adóból.
A mai támogatás holnap meghozza a maga hasznát
A szolnoki erőmű kiszolgálásához a város környékén összesen mintegy ezerötszáz hektárnyi ültetvényre van szükség. A telepítéssel kapcsolatos minden költséget az ALFA-NOVA Kft. állja, a gazdáknak csak földet - akár gyenge minőségű földet — és némi szaktudást kell felmutatniuk. Erre az előnyös konstrukcióra a kockázatot zömében a távhőszolgáltató viseli - még súlyos növényi pusztulás esetén sem lehet ráfizetni. Viszont ha ennél az igénytelen növénynél jól alakul a hozam, akkor a gazdák tíz-tizenöt éven át biztos bevétellel számolhatnak.
Az ALFA-NOVA Kft. energetikai oldalról közelíti meg az energianövény telepítésének kérdéskörét. Abból indul ki, hogy az energetikai oldalnak érdeke fásszárú növényt tüzelni ezért jelentkezik azzal az igénnyel, hogy speciális fát vesz. Ám ennek a növénynek,- ellentétben például a kukoricával - a mezőgazdasági szférában nincs meg a termesztési kultúrája, hogy a finanszírozási rendszerről már ne is beszéljünk. Amennyiben az energetikai oldal hasznot kíván felmutatni az energia-növény révén - és, természetesen haszonra törekszik -, akkor érdemes jelentősebb összeget, ebben az esetben ötmilliárd forintot befektetnie a termelési rendszerbe. A cég ezt annak érdekében teszi, hogy megteremtse az összességében húszmilliárdos beruházás hatékony működtetésének meghatározó előfeltételét.
Kedvezően erősíti egymást a két fél a közös munkában
Mi a teendő azok számára, akik látnak fantáziát az induló energiaültetvény programban, s maguk is szeretnének termelőként bekapcsolódni a kezdeményezésbe? Az ALFA-NOVA Kft. vezetői már keresik Szolnok környékén azt a mezőgazdasági és szervezési kérdésekben egyaránt igen járatos személyt, vagy szervezetet, aki a termeltetés folyamatában összefogja a gazdákat. Erre van szükség a termelés szempontjából szóba jöhető, tehát a szállításkor könnyen és gyorsan elérhető településéken is. Ez a koordinátori megoldás kölcsönösen hasznos és előnyös mindkét félnek. Ugyancsak fontos ennek a személynek a szerepe a szaktanácsadás terén. A kockázat mindenesetre mindkét oldalon minimálisra csökkenthető, ugyanis a termeltetés alapját biztos energetikai piac képezi.
AZ ENERGIANŐVÉNYEK családjának egyik ismert tagja a gyorsan növő, gazdaságosan előállítható energiafűz. Magas szalicilalkohol tartalma miatt jó a fűtőértéke: az energiafűzzel történő tüzelés költsége a koksz 50, a gázfűtés 30, az olaj 20 százaléka. A külön erre a célra kifejlesztett fa Magyarországon jól termelhető, egyszeri beruházást igényel és jó árbevételt 'biztosít. Természetesen ugyanakkor csak 10 hektár fölött lehet gazdaságos. Várható termesztési ideje 25-30 év, az első év kivételével nem kíván különleges növényápolást. Minden évben vágható hektáronként 10-40 tonna száraz faanyag nyerhető. Külön előnyét, hogy az alacsony termőképességű, a parlagon hagyott vagy vízzel borított területekén is jól termeszthető. November és február között takarítható be, így az éppen ekkor holtidős mezőgazdasági gépek is jól kihasználhatók. Nem elhanyagolható szempont, hogy amennyiben Szolnok város közvetlen környezetében a kihasználatlan mezőgazdasági területeken megvalósulna az energiaerdő telepítési program, az a város levegőjének közismerten magas por-koncentrációját is csökkentené.