MEGÉLHETÉS Nem csak gyűjtik, termesztik a gyógynövényt
BÁRÁNYA A korai tavasz és az átlagosnál lényegesen melegebb időjárás nem csak a kultúrnövények, hanem a természetben szedhető gyógynövények fejlődését, virágzását is meggyorsította.
- A meleg idő annyira megzavarta a természetet, hogy a késő tavaszi, kora nyári gyűjtésű gyógynövények virágának, levelének vagy termésének szedési ideje teljesen összecsúszott - tájékoztatta lapunkat Schmidt József, a baksai Schmidt und Co Gyógy-és Fűszernövény Kereskedelmi Kft. tulajdonos vezetője.
Ez elsősorban a szárítási folyamatban okoz nehézségeket, ugyanis a máskor hónapokra elosztva ütemezetten jelentkező tételek most egyszerre jöttek be. Éppen ezért teljes kapacitással dolgozott a baksai üzem az utóbbi hetekben.
Szükség van erre azért is, mert egyre többen foglalkoznak gyűjtéssel a megyében. A korábbi kezdeményezéseknek köszönhetően idén is szép számmal akadnak gyűjtők az ormánsági és dél-zselici térségben, ugyanakkor a támogatott Herbal-Network képzési és foglalkoztatási programnak köszönhetően immár az egész megyében erősödik az ágazat. A megye egyes részeiről már az elmúlt években is beszámolhattunk különböző gyűjtési sikerekről, a megye bővelkedik akár napi 8-10 ezer forintos keresetet eredményező gyűjtőhelyekben is. Ezek felleléséhez helyismeretre vagy a szakmailag képzett programkoordinátorokra van szükség. Utóbbiak pontos információkat adnak arról, hogy mikor, melyik növénynek milyen részét kell gyűjteni.
Az úgynevezett megélhetési, alkalmi gyűjtögetőkön túl a megye több körzetében foglalkoznak már termesztéssel is. Mint Petrovicsné Takács Rózsától, a Dél-dunántúli Regionális Forrásközpont munkatársától megtudtuk, Szágy, Almamellék, Mecseknádasd és Adorjás körzetében szerveződtek már termelő közösségek, de további kezdeményezések is előkészületek alatt állnak. A néhány hektáros gyógygazdaságokban első lépésként a későbbi hozamot meghatározó szaporítóanyagok nevelése folyik.
Tarifák és hatások
A MOST GYŰJTHETÓ bodzavirág mázsájáért 8 ezer forintot fizet a boksai felvásárló. Ugyanennyi csalánlevéllel 23 ezer forintot lehet keresni, egy mázsa diólevélért pedig 18 ezer forintot fizetnek. A napokban kezdődik a hársfavirág gyűjtése, mázsája 120 ezer forintot is hozhat. A termesztett zsályafű, borsmenta, körömvirág átvételi ára pedig 6-10 ezer forint között mozog mázsánként. A meghűléses betegségek ellen használt bodzateán kívül az alapanyag roppant keresett az üdítőgyártók körében. A csalánteát vértisztító, emésztést segítő hatása, vastartalma miatt keresik. A hárstea antibiotikus hatású meghűlés ellen.
Hálózatban a tanácsadók
A MUNKAÜGYI KÖZPONT által támogatott, jelenleg is zajló Herbal-Network gyógynövénygyűjtő program főszakmai koordinátora a Déldunántúli Regionális Forrásközpont, a program vezetője Petrovicsné Takács Rózsa. A pécsi, sásdi, szentlőrinci és szigetvári kistérség tanácsadó koordinátora Hajnal Tünde, a séllyei, mohácsi és siklósi körzeté Dancsecs Gusztáv, az ugyancsak pécsi, pécsváradi és komlói kistérségé pedig Somogyváry Attila. A koordinátorok nem csak szakmai tanácsokat adnak a gyűjtőknek, tájékoztatnak a leadási lehetőségekről is. Elérhetőségükről a Forrásközpont ad tájékoztatást.