Magyar biomassza Ausztriának (VG)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2007. június 1.
Nyugati szomszédunk behozatalra szorulhat a bioenergiához szükséges alapanyagokból
BESZERZÉS. Ausztria Magyarországról és a régió egyéb államaiból importálhatja a jövőben a bioenergia előállításához szükséges alapanyagok felét.

Egy friss tanulmány szerint összesen egymillió hektár termőföldre lenne szüksége az alpesi országnak ahhoz, hogy a kormányprogramban kitűzött célnak megfelelően 2020-ra megújuló forrásból fedezhesse a teljes energiaszükséglet 45 százalékát. Ehhez képest ideális esetben is csak ennek kevesebb mint fele, összesen 456 ezer hektár állhat rendelkezésre belföldön.
Kormányzati intézkedések, a termelés hatékonyságának fejlesztése vagy az eddig parlagon heverő termőföldek bevonása nélkül még a fentinél is jóval kevesebb, összesen 323 ezer hektár jöhet szóba bioenergetikai célokra. Az is kiemelt szempont ugyanis, hogy a biomassza egyéb irányú, élelmiszerként, vagy ipari nyersanyagként történő felhasználását ne korlátozzák az energiatermelés miatt. Ráadásul, ha Ausztria tovább kívánja bővíteni a nagy termőterületet igénylő bioélelmiszerek termelését, a fenti 323 ezer hektár 201 ezerre zsugorodhat.
A fentiek miatt Ausztriának a biomassza-szükségletek felét valószínűleg importból kell fedeznie, elsősorban a kelet- és keletközép-európai országokból. Magyarországon vagy Romániában hatalmas biomassza-termelési potenciál rejlik, hiszen óriási termőterületek hevernek kihasználatlanul - idézi a tanulmányt készíttető Raiffeisen Holding vezetőjét, Erwin Hamesedert a Die Presse.
Több osztrák cég már biztosította pozícióját a régiós biomassza-termelésben és -kereskedelemben, így például az LLI malomipari vállalat nemrég aktivizálta magát Romániában és Bulgáriában, hazánkban pedig már régóta jelen van. A cukor, keményítő és gyümölcskészítmények előállításával foglalkozó Agrana már szintén jó ideje tevékenykedik a régióban. A nagy termőterületeken kívül egyébként még egy nagy előnye van az említett országoknak Ausztria szemében: érintik a Dunát, amely olcsó és környezetbarát szállítási folyosót biztosít a behozatalhoz.       

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.