Fák nélkül több por lepné a várost (Délmagyarország)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 

Védelem alá kellene helyezni a szegedi erdőket  

Fönnállhat a veszély: a magántulaj­donba került, szegedi és város környéki erdőket előbb-utóbb kivágják a tulaj­donosok. Pedig Szegeden így is sokkal kevesebb az erdő, mint a többi, hasonló nagyságrendű alföldi településen. Fásítással a szegedi por-  és  parlagfű-probléma nagy hányadát meg lehetne ; szüntetni. Csak nehogy a probléma helyett az erdők szűnjenek meg.

- A huszonnegyedik órában vagyunk — hívja föl figyelmet Gaskó Béla biológus, a Csongrád Megyei Múzeumok igazga­tóhelyettese. A szegedi, egyébként is kis ' területű erdők jórészt magánkézbe kerültek az átgondolatlan privatizáció eredményeként, s fönnállhat a veszély: ; ha nem kerülnek védelem alá, a tulajdonosok átminősíttetik őket más felhasz­nálásúvá és beépítik a területet. Egy-egy erdő telepítésekor meg kell tervezni azt az időpontot is, amikortól a faállomány kitermelhető. Miután ezt a kort az erdő elérte, törvényesen kitermelhető. Ha­csak nem óvja védettség - hívja föl a fi­gyelmet a szakember.

Szegeden  és  környékén  kitermelés nélkül is sokkal kevesebb az erdő, mint más  alföldi városokban.  A hetvenes évek közepén országos erdősítési prog­ram indult szociális és jóléti célokra, ezt Szegeden „csöndben elszabotálták". Gaskó Béla már tíz éve javaslatot dolgo­zott ki a szegedi és város környéki er­dők, illetve az egyéb, még megmaradt, természetközeli területek védelem alá helyezéséről, és a tanulmányt eljuttatta a város vezetőségének. Bizonyos terüle­tek megkapták a helyi védettséget, a leg­jelentősebbek, köztük az erdők azonban kimaradtak- hívja föl a figyelmet. Jelen­leg a Magyar Madártani és Természetvé­delmi Egyesületnél (MME) van a javas­lat, mely megkezdte a kezelési utasítás kidolgozását.        

Miért lenne szükséges mindenképpen megóvni az esetleges kitermeléstől a szegedi erdőket?

- Nemcsak, azért, mert számtalan megvédendő állat- és növényfaj egyedeinek adnak otthont. Hanem azért is, mert Szegeden hovatovább az emberek nem .tudnak hétvégén hová kirándulni, mert minden magánkézben van már,, és a pihenni vágyók vagy kerítésbe ütköz­nek, vagy pediglen gorillákba, akik csú­nyán néznek. Például szőregi erdőkben nagyon szép, körülkerített részek találhatók, de már magán kézben van például a Makkoserdő is - mondja Gaskó Béla. -Javaslom, hogy bizonyos, már magán­kézbe került erdőket vásároljon vissza Szeged. Hogy legalább a körtöltés mellé kimehessenek a szegedi családok hétvé­genként a panelnegyedekből, s máshonnét,  kirándulni. Egyébként Csongrád megyében   egyedül   Hódmezővásárhe­lyen történtek hatékony intézkedések a városi erdők védelmében az utóbbi évti­zedekben.

Új erdők telepítésére is szükség lenne a meglevő védelem alá helyezése mellett. A város körüli erdők Szeded oxigén­bankjai lehetnének, és lényegesen csök­kentenék a levegő por-pollenterhelését. Északi-északnyugati irányból rengeteg port hoz a szél a város fölé, ennék legna­gyobb részét megszűrhetnék-megköthetnék az erdők. A környékbeli földek­ről származó parlagfűpollen-áradatot szintén minimálisra csökkenthetnék a fás terültetek. Dél-délkelet felől is erdő­sítésekre lenne szükség, a délies szelek ugyancsak gyakoriak.

Az erdők, ha a hetvenes években meg­történt volna a telepítés, összefüggő ka­réjban vennék körül a várost. S olyan, ideális kiránduló-, pihenőhelyet jelente­nének a városlakóknak, mint például Debrecenben a Nagyerdő, és az ottani, további erdősítések.- A jelenlegi erdő-mennyiségnek legalább négyszeresét kellene telepítenie a városnak, azonban kétséges, hogy van-e erre szándék, és fontosnak tartja-e a problémát, vagy pe­dig hosszú távon megfelelőnek tartja a jelenlegi helyzetet, hogy tudniillik folya­matos poffelhőbe burkolózik a város. Ami még biztató lehet: a Maros torko­latvidékén, s a várostól északra sok ked­vezőtlen talaj adottságú terület található. Ezek élelmiszernövény-termelésre csak gyenge eredménnyel hasznosítha­tók, és a termelésből való kivonásukra az uniós csatlakozás megtörténtével egyébként is előbb-utóbb sort kell kerí­teni. A város lakóinak szempontjából az erdősítés lenne a leghasznosabb.

F.CS.

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.