Természetvédelmi tarvágás (Népszabadság)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 


A zöldek szerint hatósági engedéllyel letarolták a bükki erdők egy részét, a hivatal azt állítja: minden természetvédelmi történt.  

A Bükkben a területileg illetékes erdésze­ti hatóság jóváhagyását adta több olyan: erdőrészlet részleges, vagy teljes kivágá­sához, melyek védett és fokozottan védett fajok élőhelyei „Folyamatosan ka­punk jelzéseket, amelyek bizonyítják, hogy Magyarországon még most sem biztosított a védett erdők helyzete" - nyi­latkozta lapunknak Máthé László, a WWF Magyarország erdészeti programvezető­je.

Máthé László szerint a Bükki Nemzeti Park területén az erdészeti hatóság cse­répváraljai, bükkzsérci, felsőtárkányi er­dőrészletek kivágásához adta engedé­lyét, annak ellenére, hogy ezek védett és fokozottan védett fajok élőhelyei is. Az erdőrészletek egy része éppen az ott élő ritka fajok miatt került az Európai Unió legértékesebb természeti területeit képvi­selő Natura 2000 hálózatba. (A cserépvár­aljai fokozottan védett erdőrészlet eseté­ben a vágási engedélyt később visszavon­ták, addigra azonban majdnem l hektár erdőt tarra vágtak).

A Bükki Nemzeti Park igazgatója, Duska József szerint nem követtek el sza­bálytalanságot, a fakivágás engedélyezésével éppen a természetvédelmi érdeke­ket, a megfelelő fafajösszetétel elérését szolgálták. Az érintett cserépváraljai tér­ség erdői elakácosodtak, márpedig ez a gyorsan terjeszkedő faj az őshonos lom­bosok elől veszi el helyet. A fák kivágása után értékesebb gyertyános-tölgyes erdő jöhet létre.

A WWF szerint elfogadhatatlan, hogy az erdészeti hatóság a természetvédelmi érdekek teljés figyelmen kívül hagyásá­val döntsön az engedélyezések során. A fokozottan védett területen végzett tarvá­gás semmiképp sem egyeztethető össze a természetvédelmi' kezelés fogalmával, amelynek betartatásában jelentős szerepe van az erdészeti hatóságnak is. „Az év el­ső felében, terepi bejárásaink során több olyan területet tártunk fel a Mátrában is, amelyek kitermelésénél figyelmen kívül hagyták az érvényes törvényi szabályo­kat. Ezek közül kiemelkedik a Csörgő-pa­tak völgye, amelyet korábban erdőre­zervátumnak nyilvánítottak. A patakme­dertől alig 20-25 méternyire eső kiterme­lések drasztikusan megváltoztatják a völgy mikroklímáját.
 „A hatóságok a jelenlegi körülmények között nem képesek a természetvédelem céljainak és érdekeinek hatékony képviseletére, melyek sajnálatosan gyakran es­nek áldozatul más, gazdasági-társadalmi szempontoknak." - állítja az ügy kapcsán
Jávor Benedek, a Védegylet szóvivője, aki szerint a létszámhiányból az intenzív te­repi jelenlét elmaradása adódik. A ható­ságok így késve értesülnek a jogellenes tevékenységekről, ezért az elkövető sze­mélyének felderítése gyakran lehetetlen.
Jávor Benedek szerint a Védegylet jogi eljárást kezdeményez az ügyben.

Ö.Z.

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.