2007. június 2.
Energiafűz, energiafű, biomassza, biogáz és még sorolhatnánk a megújuló energiaforrások egyre ismertebb széles tárházát Magyarország és szűkebb környezetünk is kiváló táptalajt biztosít az ilyen törekvéseknek, vagyis az úgynevezett megújuló energiák előállításának. Erről a témáról tanácskoztak a szakemberek a Vita Agricolae Tolna Megyei Mezőgazdasági Konferencián, Szekszárdon. A Szekszárd Expo részeként megszervezett tanácskozásnak a Művészetek Háza adott otthont.
Kővári László, a Tolna Megyei Agrárkamara elnöke lapunknak elmondta, a megújuló energiák használatával például egy-egy település biztosíthatja környezete energia ellátását, ezért lenne ajánlatos a fent felsorolt energianövények termesztése, vagy a biogáz előállítása.
A tanácskozás résztvevői ez utóbbi témában is meghallgathattak egy előadást az első Magyar Biogáz Rt. képviselőjétől.
Tolna megyében az Aranyfürt Mezőgazdasági Szövetkezet már megkezdte az energiafűz, energiafű termesztését. Dr. Szűcs László egy együttműködésről is beszámolt: a szekszárdi távhőszolgáltató, az Alfa Nova Kft. vásárolt egy olyan kazánt, amelyben energianövények felhasználásával tud hőt előállítani. Az ilyen újítások egyébként szerepelnek a cég 7 éves tervében. A mezőgazdasági távhőszolgáltató hasznosítja majd a jövőben a tervek szerint egyelőre próbaüzemben. Azt még csak tervezi a cég, de elképzelhető, hogy néhány év múlva már nem függ a gáz árától a Szekszárdon távfűtéses laskásban élők fűtésszámlája.
A rendezvényen a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium részéről jelen volt Pásztohy András politikai államtitkár is, aki az érdeklődők kérdéseire válaszolt, valamint beszámolt a kormány jelenlegi energiapolitikájáról is. Eszerint Magyarország támogatja a megújuló energiák előállítását, a kormány ebben látja a vidékfejlesztés egyik lehetőségét. Az Európai Unió jelentős összegeket áldoz a témára, így a magyar gazdák hosszú távú esélyei is nagyobbak, hiszen terveik megvalósításához uniós forrásokra
is pályázhatnak. Wessely Judit