DÚVADIRTÁS A vadászok még a puskájukat sem emelik fel a vörös-bundás ravaszdi láttán
Ahogy melegszik az idő, egyre több róka jelenik meg a lakott területeken. Eddigi otthonuk, a kotorék elbolhásodik, s a vörös-bundások már megtanulták, hogy az ember lakta területen bőségesen találnak táplálékot.
- A rókák, az egyéb prémes és szárnyas ragadozók elszaporodása nemcsak a lakott területeken, hanem az erdőben is gondot okoz - mondta Simon Pál megyei vadászati főfelügyelő. - Részben ennek tudható be a fácánállomány jelentős csökkenése is. A földön fészkelő madarak könnyű prédát jelentenek a rókának, nyestnek, nyusztnak, kóbor kutyának, macskának vagy a héjának, ölyvnek.
A rókán kívül az összes, jelen tősebb kártétellel bíró dúvadfajra vadászati idényt állapítottak meg. Nem vadászható egész évben többek között a szarka, a szajkó vagy a dolmányos varjú. Az idényen kívüli kilövéshez külön engedélyt kell kérni a vadászati felügyelőségtől.
Mindössze két vadásztársaság kért ilyen engedélyt. Üdítő kivétel a tapsonyi, amelyben rendszeresen lövik a prémes ragadozókat. Sokkal jobb volt a helyzet a ragadozó gyérítésében, amíg volt értéke a rókagereznának. Ma már a valódi szőrme viselése kiment a divatból, így megcsappant az érdeklődés iránta. Az is gondot okoz, hogy a Vadásztársaságok spórolásra hivatkozva nem fizetik ki a lődíjat a hivatásos vadászoknak. Egyes megyékben kötelezően előírták a vadászatra jogosultak számára a leadandó dúvad mennyiségét Somogyban ez egyelőre csak elképzelés.
- Lakott területen csak a rendőrség engedélyével lehet fegyvert használni, így élve fogó csapdával lehet a rókákat begyűjteni - tudtuk meg Simon Páltól. - Abba azonban csalifalat kell, ami odavonzza a kutyákat, macskákat is. Sokszor azért nem megy bele a róka a csapdába, mert az már foglalt. Szelektív méreg nincs, a lecsapó csapdák használata pedig tilos. F. Szarka Á.