A harmónia, a béke és nyugalom szigeteként is felfogható Kiss László kálócfai magánarborétuma. A mintegy kéthektáros növénygyűjteménnyel, illetve az azt kialakító és gondozó mérnök-tanárral a Falujárás programunk révén ismerkedtünk meg.
Nagyrészt egzotikus növényekből állították össze a kertet a göcseji település egyik nyugodt szegletében, az alsó-kálócfai részen, közvetlenül a Turti-patak mellett található. A tulajdonos, Kíss László 15 évvel ezelőtt kezdett hozzá az arborétum kialakításához, s bár még mindig vannak tervei, ám a területet bejárva a látogatónak olyan benyomásai adódnak, hogy egy kész mesterművel van dolga. Ezt az érzést nemcsak a már kifejlett, de többségében törpe méretű növények sugallják, hanem azok a szobrok is, melyeket tervszerűen helyezett el a készítőjük, ezzel egészítve ki a növénykompozíciókat. Ráadásul a szobrok is kötődnek a természethez,
hiszen azok többsége úgy született, hogy alkotójuk meglátta az anyagban a formát.
- Zalaegerszegen van egy jelentős növénygyűjteményem - mondta a kertépítéssel foglalkozó Kiss László. - Az ottani arborétum azonban területileg a helyi adottságok miatt már nem fejleszthető, ezért kellett megkeresnem a lehetőségét annak, hogy hol tudom bővíteni a gyűjteményemet. Mivel érzelmileg kötődöm Kálócfához, itt valósítottam meg álmaimat.
A kertépítés mellett a művészetek iránt is érzékeny férfi tizenöt éves koráig élt a kisközségben, de azt követően is gyakran járt Kálócfán, látogatta rokonait. Így jutott eszébe a Turti-patak melletti terület, mely adottságai miatt ideálisnak bizonyult, tervei megvalósításához, hiszen minden közmű rendelkezésére állt, ugyanakkor a kertet körülvevő természeti környezet is alkalmas volt arra, hogy oda növényeket telepítsen.
- Eleinte nem gondolkodtam ilyen hatalmas méretekben- mutatja be a kéthektáros arborétumot. - Volt egy kis területet, azon egy régi ház, tulajdonképpen ez jelentette a kiindulási pontot. Az épületet visszabontottuk, annak alapjaira húztam fel a jelenlegi kis faházamat, illetve szisztematikusan hozzáfogtam a növények telepítéséhez. Ez a tevékenység tíz évvel ezelőtt vált intenzívebbé, amikor a zalaegerszegi kertemet kinőttem. Az ottani növények egy részét áttelepítettem ide, illetve folyamatosan ültettem el a többit is.
A kertben hatszáz különböző növény található, többségében egzotikus fajták, de akadnak őshonos fák és cserjék is. Ez utóbbiak egy része nem mesterségesen telepített, hanem önmagától kelt ki, ám a hozzáértő kéz gondos ápolásának, Kiss László szakértelmének köszönhetően azok is remekül illeszkednek a kert hangulatához. Az arborétum tulajdonképpen apró kis növénytársulásokból épül fel, egy-egy kialakított sarok olyan, mint egy apróbb kert.
- Az irányított telepítés a formák, színek és méretek figyelembevételével történt, vagyis arra törekedtem, hogy a növények illeszkedjenek egymáshoz és úgy egészítsék ki egymást, hogy a gondozásuk minimális munkaráfordítást igényeljen - magyarázta a kertépítés szabályait az egykori Dimitrov-szakközépiskola volt mérnök-tanára. -
Így az egyes társításokban a kúszó-, a talajtakaró és a törpe növésű növények kaptak helyet, mindegyiknek megvan a maga szerepe. A helyi adottságok miatt a tájat is kölcsön veszem, hiszen a közeli erdő olyan hátteret biztosít az arborétumhoz, amit máshol, például Zalaegerszegen, nem tudnék biztosítani.
Kiss László nem titkolja, hogy a kerttel - már csak annak méretei miatt is - van bőven tennivaló, ám rögtön hozzáteszi azt is, hogy a munka akkor teher, ha kényszerből csinálja az ember. Akit viszont gyönyörködtet mindaz amivel foglalkozik, az a vele járó munkát is örömmel vállalja.
- Így vagyok én ezzel a kerttel - sorolja. – Nagy kedvvel építettem és nagyon szívesen töltöm el itt az időmet. Bár továbbra is Zálaegerszegen élek, de hetente többször is eljövök Kálócfára. A tervem az, hogy építek egy másik házat is, s később ide vonulok majd vissza festegetni, szobrászkodni, a növényeket ápolni.
KissLászló a helyi adottságokhoz alkalmazkodva alakította ki az arborétumot, mely hatszáz növényt foglal magába. Az egzóták és őshonos fajták társításait sajátkészítésű szobraival egészítette ki.
A kálócfai arborétumban található növények egy része a természetben is fellelhető fák törpe változata. Kiss László kertjében így megtalálható közönséges erdei fenyő, a sokak által kedvelt ezüstfenyő de az egykor őshonos, ma viszont többnyire már dísznövényként használt borókák kertészeti változatai is. A különlegességek közt pedig elsőként a bükk bordólevelű változatát, illetve a mundzsufüzet említi.
Ezek a növények kifejlett példányok, van köztük olyan, amelyik már 25 éves - mutatja a törpe növésű fákat, cserjéket. - A tudomány ma már olyan szintre fejlődött, hogy nemesítéssel tulajdonképpen minden megoldható. A legtöbb növény ivarérett, a fenyők többsége tobozt is hoz már.
Kiss László hozzátette, természetesen annak, aki kertet akar önmagának, annak nem ekkora méretekben kell gondolkodnia, hiszen a lehetőségek és a pénz is gátat szabhat. A kálócfai arborétum is azért készült, hogy az üzletfeleinek ne csak képen vagy tervrajzon tudja bemutatni elképzeléseit, hanem a valóságban is.
- Egyre többen látogatnak el hozzám, olyanok is, akik csak gyönyörködni akarnak az itteni növényekben - folytatta. - Nemcsak Magyarországról, de külföldről is érkeznek vendégek, a napokban például egy amerikai család járt nálam. Őket is teljesen lenyűgözték a látottak. Gyuricza Ferenc