MÉZ A hamisítási botrány után rendeződni látszik a házai piac
Minden ideálisnak tűnt akácvirágzás előtt, mégis csak közepes mennyiségű mézet gyűjtöttek a méhek. Országosan a helyzet ennél is rosszabb, hiszen több megyében megfázott az akác.
Kaptáronként 15-20 kiló akácmézet pörgettek a méhészek. Az elszántabbak még ezt a mennyiséget is növelni tudták, de ehhez vállalni kellett az utazgatást - mondta Nagyernyei Attila, a megyei egyesület elnöke. Természetesen az is számított, milyen kaptára van a méhésznek, a Hunor ugyanis nem tud annyit, mint a 18 keretes nagyboconádi. A Tolna megyei méhészeket talán vigasztalja az, hogy más megyékben még rosszabb volt a helyzet, ugyanis több helyen elfagyott az akácos.
Ezekben a napokban nyílik a hársfavirág, bár a méhészeknek csak egy szűk rétege foglalkozik ezzel a szeszélyes növénnyel. Nagyernyei Attila szerint az elmúlt három évben a hárs nem adott semmit a méhészeknek. A növény a fülledt meleget, a 30 fok feletti hőmérsékletet és a párát szereti, ekkor mézei a legjobban. Talán az idei esztendő ilyen, de erről majd tíz nap múlva tudnak nyilatkozni a méhészek. Várhatóan eddig tart ugyanis a hárs virágzása. A megyei méhészek egy szűk rétege ilyenkor utazik a Mecsekbe, illetve a Zselicbe, itt vannak ugyanis több hektáros vándorhelyek. A hársméz ára egyébként az akácéval azonos, jellegzetes aromáját csak egy szűk réteg keresi. Éppen ez az oka annak, hogy a méhészek többsége nem is bajlódik a hárssal. Ebben az időszakban nyílik ugyanis a vaddohány is. Tolna megyéből többen is vándoroltak az Alföldre, ahol legalább egy hónapot töltenek el, egészen a napraforgó virágzásáig.
A nagydorogi Hánh Mihály a múlt héten érkezett haza a Bakonyból. Amikor lenyílik az akácvirág nálunk, évek óta elutazik a Bakonyba, ahol még egy hetet tud méhészkedni. A gyűjtés ott is hasonló eredményt hozott, mint itthon. Kaptáronként 15 kilő mézet pörgetett. Átlagos eredmény ez - mondta a méhész. Kiemelkedő eredmény, csúcstermés tízévenként fordul elő. A korai virágzás megzavarta a méhcsaládokat, melyek még nem készültek fel a nagy munkára, majd gyakran esett az eső, amit szél is kísért. A felsoroltak miatt értek el gyengébb eredményt a vártnál.
Nagy kérdés azonban, hogyan alakul majd az idén az értékesítés, a mézhamisítási botrány ki-robbantása után. Nagyernyei Attila szerint ellenkampányba kezdtek a hírbe hozott forgalmazók, kereskedők. A méhészekre próbálják meg rákenni a saját sarukat. A brémai nemzetközi laboratórium eredményét is kétségbe vonják. Ha nem akarják elveszíteni a saját piacukat, akkor kénytelenek lesznek változtatni az eddigi szemléletükön, mert a botrány arra jó volt, hogy felhívta a vásárlók figyelmét a hamisítványokra.
Hánh Mihály abban reménykedik, tanultak az esetből a kereskedők és a belföldi piac is végre megtisztul. Méz van bőven, kár hamisítani.
A méz nem csak édesség, annál sokkal több. Cukrai olyanok, amilyenek a gyümölcsökben és a szőlőben találhatóak. A méz sokoldalú táplálék, ami többféle szükséges anyaggal látja el az ember szervezetét.
NYOLCSZÁZ növényfajt látogatnak a méhek, s gyűjtik a nektárt, a virágport. E fajoknak csak töredékéről lehet fajtamézet előállítani. Fajtamézról akkor beszélünk, amikor a méz készítéséhez használt nektár túlnyomó része az adott növényről származik
AZ AKÁCMÉZ világos, zöldes-sárga színű, sokáig folyékony állapotban maradó, azaz nehezen kristályosodó, akácvirág illatú méz. A nálunk termelt akácméz különleges minősége miatt hungarikumnak számít.
A HÁRSMÉZ színe, a világossárgától a középbarnáig terjed. Rendkívül zamatos, nyugtató hatású méz, meghűlésre, vagy annak megelőzésére is használható.