Elfogynak a gombaszedők (Új Néplap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2007. június 5.
GONDOK Szigorúbbá váltak néhány éve az értékesítés feltételei
Egyre kevesebben szednek gombát a Jászságban. Bár jó áron el lehetne adni, ám a szigorú szabályok mellett mégsem éri meg gyűjtögetni.

Ha nagyítóval keresnénk, akkor sem találnánk szedett gombát a jászberényi piacon. Termesztett gombát is csak egy-két eladó árul.
- Ősztől tavaszig a vevők nem nagyon keresik a gombát - mondja egy helyi árus, aki
évek óta piacozik. — Nyáron a melegtől jobban szétnyílik a gomba, és gyakran bebarnul. A vásárlók pedig azt hiszik, hogy romlott terméket akarunk eladni, ezért nem is vesznek belőle — véli az eladó.
Vannak gombászok, akik úgy vélik, hogy nem éri meg eladásra gyűjtögetni.
— Mióta az üzleteket elárasztották a külföldről behozott, csomagolt gombafélék és konzervek, nehezen lehet eladni a szedett gombát — mondja egy középkorú férfi. - A termés
sem szaporodik már gomba módra. Jómagam hobbiból járok gombát szedni, csak annyit gyűjtök, amennyit a család elfogyaszt. Eladással egyáltalán nem foglalkozom.
A Jászságban évről évre kevesebb gombát szednek és termesztenek. Az Alföldön a csiperke, a mezei szegfűgomba és a pereszkefajok fordulnak elő leggyakrabban, erdei gomba a Mátrából érkezik a térségbe. Forgó Mária, a jászberényi piac gomba-szakellenőre elmondta, hogy az utóbbi három évben nem nagyon hoztak szedett gombát a piacra. - A gombahiánynak számtalan oka van — mondja a szakember. - Lassan elfogynak a rétek, legelők, mert magánosítják a területeket. Kevesebb állatot tudnak kihajtani, így kevesebb a trágya, amin megteremhetne a gomba. A csapadékszegény éghajlat sem jó a gombaszedéshez. Az sem kedvez a gombászoknak, hogy az árusítás feltételei szigorodtak az elmúlt években.
Forgó Éva elmondta, hogy a berényi piacon korábban napijeggyel bárki árusíthatott szedett gombát, aki behozta a piacra és átvizsgáltatta. Ma már nemcsak a termesztőknek, hanem a gyűjtőknek is regisztrációs számot kell kérniük az állat-egészségügyi szolgálattól ahhoz, hogy eladhassák a termést. Az engedélyezés tizenötezer forintba kerül. - Ha valaki hozzánk téved egy-egy kosár gombával, azt megvizsgálom, és tanácsot is adok — mondja az ellenőr. Mint megtudtuk, saját fogyasztásra nem kell regisztrációs 'számot igényelni. - Egyébként azt tanácsolom bárkinek, aki gombát szed, bármennyire is úgy gondolja, hogy jártas az egyes fajok megkülönböztetésében, fogyasztás előtt vizsgáltassa meg. A környéken is előfordulhat gyilkos galóca, ami arról ismerhető fel, hogy bocskora és gallérja van, fehéres, illetve olajzöld színű. Nem elég azonban csak a gyilkos galócára odafigyelni, mert az éghajlatváltozás miatt a többi gombafaj között is van olyan, ami megváltozott. Mindegyiknek van mérgező párja. Sokszor csak az illata, íze alapján tudjuk megkülönböztetni a fogyaszthatót a mérgezőtől - hangsúlyozza Forgó Éva szakellenőr. Illés Anita

Féltve őrizték a kiváló lelőhelyeket mások elől
FORGÓ ÉVA szerint egyre kevesebben élnek azon idősebbek-közül, akik évtizedekig gombásztak. - Legendák keringtek az idősebbek titoktartásáról. Nem árulták el azokat a helyeket, ahová eső után kijártak gombát gyűjteni. Féltve őrizték, nehogy- valaki a területükre tévedjen, ezért a „mesterséget" nem sokan örökítették át gyerekeikre - meséli a hölgy.

 

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.