Gyenesdiás - A Nagymezőt és a közelében fekvő egykori kőbányát látva senkiben nem merülhet fel kétség, hogy a természet egyedien ritka adottságokkal áldotta meg a Balatoni-parti települést.
A közelmúltbeli Falujárás alkalmával szembesülhettünk az erdős rész által rejtett szép, nyugodt környezettel, mely az úgynevezett Nagymezőn fogadta csapatunkat. A látvány után senki nem csodálkozott, hogy a területtel nagyszabású tervei vannak az önkormányzatnak.
- Erdei iskolával, monitoring házzal, irodával, szálláshelyekkel, öko-étteremmel, szociális helyiségekkel, kutatási és bemutató lehetőségekkel látogatóközpontot kívánunk kialakítani - ismertette az elképzeléseket Gál Lajos polgármester, hozzáfűzve, hogy a Nagymező eddig is népszerű volt a turisták körében, ám a megfelelő fejlesztésekkel a régió egyik központi kirándulóhelyévé válhatna. Megtudtuk azt is, hogy a terület mindig kedvelt volt, az 1800-as évek végén pihenőként szolgált, s talán az sem véletlen, hogy a területen keresztül vezetett a Festetics hercegi hintós út. 1880 körül változott a vidék, ekkortájt honosították meg a fekete fenyőt, hogy a dolomit kopárokat fásítani tudják. Akkoriban egyébként csodálatos orchideák, cserszömörcék virágoztak a völgyben.
- Az ötvenes években az erdészet vette kezelésébe a Nagymezőt, a területet kibővítette, s már a 60-as években térségi kirándulóközpontot terveztek, esőbeállókat alakítottak ki, padokat, kiülőket helyeztek el. Ott működött az egyetem madár megfigyelőhelye, 76-ban pedig Kovács Lajos területi erdész vezetésével erdei tornapályát építettek.
A Nagymező népszerűsége töretlen, évente 50-60 ezer látogató fordul meg a területen. Sok a csoportos program, számos cég is ott tartja az összejöveteleit. Éppen a látogatottság miatt merült fel a fejlesztések ötlete.
- Sokat tettek a Nagymező jelenéért, jövőjéért - említhetem az információs táblákat, játszóteret, stb. - a helyi civil szervezetek, s természetesen az erdészet, mely nemrég vizesblokkot épített. A Keszthely-Hévíz Kistérségi Társulás programjában is kiemelt helyen szerepel a Nagymező, egyetértésben a Balatoni Nemzeti Parkkal. Bízunk a pályázati lehetőségekben, melyek által megvalósulhatna az elképzelésünk a frekventált kirándulóközpontról, ami egyben a csillagtúrák központja is lenne.
Az említett túrák egyike biztosan a közeli, évtizedek óta nem művelt kőbánya mellett vezet majd, lenyűgöző látványt nyújt. A hasznosítására vonatkozó terveken is csak ámul-bámul az ember. A projekt helyszínéül szolgáló rekultivált kőbánya - melyben harminc évig folyt, s 1988-ban szűnt meg a termelés - Keszthely-Gyenesdiás északi részén mintegy százötven holdas fekete fenyővel borított hegyoldalban terül el.
- Ha az elképzeléseink valóra válnak, igazi különlegességgel büszkélkedhet majd Gyenesdiás. Opera Hotel, aquapark, kalandpark kínál majd különleges élményt az aktív pihenést keresők számára. A tanulmánytervek készen állnak, a forrásokat, beruházókat keressük - tudtuk meg a területet kezelő Gyenesdiási Nemesi Erdőbirtokossági Társulás elnökétől, Porkoláb Györgytől. - A beruházás tervezett költsége mintegy 16 milliárd forint, ebből 350 szobás hotel épülne a nyugati bányaudvarban. Az épület - melynek föld alatti részei is lennének - tervezésekor fontos szempont volt, hogy igazodjék a természetes fal alakzataihoz, dőléséhez. A lakószintekről kiváló kilátás nyílik a Keszthelyi-öbölre. A tervezett aquapark 5000 négyzetméteren terülne el, trópusi paradicsommal, fedett és nyitott vízfelületekkel, élményelemekkel. Az egyedülálló attrakció a páratlan természeti környezettel kiegészülve igazi ritkaságot kínálna. A tervezésekor is arra törekedtek, hogy minden meglévő hasonló létesítménytől markánsan eltérjen. A kalandparknak nem lehetne jobb helyszínt választani a volt kőbányánál. A létesítmény nemcsak a gyermekeknek, hanem az idősebb korosztály számára is programokat biztosítana. A favár, a kötélpiramis, a gumiasztal mellett a Balaton élővilágát is megtekinthetnék az úgynevezett üvegvárban. A szabadtéri élményelemek között BMX- és gokartpálya, alpesi kötélpálya, mászófal kínálna szórakozási lehetőséget, s akkor még nem is említettem a GPS alapú kincsvadászatot.
A gyenesdiásiak nagyon várják a - szavaik szerint - csodavilágot, melynek megvalósulása ugyan egyelőre talán meseszerűnek tűnhet, ám tény, hogy a helyszín egyszerűen adja, kelleti magát a tervezett, különleges beruházáshoz. A tervezett létesítmények 16 milliárd forintba kerülnének, keresik a befektetőket.