Budapesten, a Magyar Újságírók Országos Szövetségének székházában tartott sajtótájékoztatót Benedek Fülöp, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium szakállamtitkára és Pechtol János, az Országos Magyar Vadászati Védegylet ügyvezető elnöke.
Egy új kezdeményezés első lépéseként a vadászati szakújságírók mellett a különböző állatvédelmi egyesületek képviselői is meghívást kaptak, hogy első kézből tájékozódjanak a vadászat helyzetének időszaki kérdéseiről.
Az államtitkár elmondta, hogy a vadászatra jogosultak száma 1200-ról 1360-ra nőtt. Több szabálytalanság történt a vadászterületek új határainak kijelölésénél, de sikerültek a korrekciók. A megoldást a vadászok körében kell megtalálni. Szerinte büszkék lehetünk vadásztörvényünkre, ami Európa-szerte elismert. Példaszerűek a különleges rendeltetésű vadászterületek. Sajnálatos tény - és ezzel a jövőben tartósan is számolni kell - hogy nagyon megemelkedtek a vadászat költségei, ez károsan hat a tagságra, erősen differenciálja a vadászatot. Vége van az ingyen vagy „csak a vadból kitermelt jövedelem garantálta" vadászatnak.
Mindent összegezve, az első tízéves vadászati ciklus tapasztalatai kedvezőek, a kifogások a
rendszeren belül javíthatók. Üdvözölte ezt az újszerű fórumot, ígéretes kezdeményezésnek tartotta.
Hozzászólásukban az állatvédők többsége is pozitívan értékelte ezt a gesztust, megértve annak a szükségességét, hogy az ilyen találkozók alkalmasak lehetnek arra, hogy a vadászok és az állatvédők álláspontja közeledjen egymáshoz.
Volt viszont olyan hozzászólás is, amely tájékozatlanságot árult el a vadászattal, vadgazdálkodással kapcsolatban, bizonyítva azt, hogy kellenek az ilyen találkozók.
Pechtol János hangsúlyozta, hogy az egyes kirívó esetektől eltekintve a csaknem hatvanezer magyar vadász többsége felelősséggel és becsülettel hódol ennek a szenvedélynek. Az államtitkár tájékoztatása szerint közel hétezer ember él közvetlenül a vadászatból és közvetve még mintegy tízezer embernek nyújt megélhetést. Tavaly huszonhétezer külföldi vadászvendég látogatott el Magyarországra. A vadgazdálkodás pénzügyileg is jelentős mezőgazdasági ágazat, éves árbevétele 14-16 milliárd forint. Az itt fölmerült problémák rendezése tehát társadalmi szempontból is fontos feladat. Lassan befejezéséhez közeledik a vadászterületek újrafelosztása, nem kevés problémával járt, amit főleg a vadászok saját maguk idéztek elő. Számos olyan példa akadt, amire nem lehetünk büszkék. Várhatóan mintegy 1360 vadászterület alakul, ami 12 százalékos növekedést jelent ugyan, de az előzetes becslések alatt marad, ami kedvező a vadállomány szempontjából.
Ez évben a nyugat-nógrádi Szente községben tartja sorrendben immár 10. vadásznapját az Országos Magyar Vadászkamara Nógrád Megyei Területi Szervezete.
Az elmúlt évek nagy sikerű rendezvényei, Alsótold (2006), Karancslapujtő (2005), Szurdokpüspöki (2004) második alkalommal, Sem (2003), Diósjenő (2001) után a szervezők, nem kis feladat előtt állnak! A vadásznap 2007. augusztus 18-án lesz, a szentei falunappal együtt. A rendezvény részletes programját a Nógrád Megyei Hírlap későbbi lapszámában is közöljük.