GEMENC Kilenc vadászház teljes komforttal várja a látogatókat
A Gemenci Erdő- és Vadgazdaság Zrt. Európa legnagyobb összefüggő ártéri erdőségében, a Duna folyam két partján, mintegy 38 ezer hektáron, zömében természetvédelmi területen gazdálkodik.
A részvénytársaság 70 ezer hektáros vadászterülete a Duna völgyének sajátos növény- és állatvilágát reprezentálja. A terület élőágát részben sikerült megóvni a civilizációs sokkhatásoktól. A tartósan állami tulajdonban maradó erdőgazdasági részvénytársaság vadászterületeit - Béda-Karapancsa, Gemenc és Hajós-Baja - az új EU-konform vadászati törvény alapján a földművelésügyi és a környezetvédelmi tárca különleges rendeltetésűvé nyilvánította.
EGYEDÜLÁLLÓ GÍMSZARVAS-POPULÁCIÓ A különleges státus Gemencnek többlet állami és egyéb EU-forrás szerzési lehetőséget biztosít annak érdekében, hogy vadászterületén kifejezetten az ökológiai szempontok alapján optimális erdő- és vadgazdálkodás, természetvédelem valósuljon meg. Az itt élő gímszarvas-populáció több világrekord trófeát adott már. Gemenc vadászterületén évente 10-15 darab, tíz kilogrammnál nagyobb agancssúlyú szarvasbikát lőnek ki. Jelentős az őz- és a vaddisznóvadászat is, de itt található az ország egyik legnagyobb fácántörzstenyészete is. A lenesi fácántelepen évente 600-700 ezer fácántojást értékesítenek, egy részét exportra. Állami támogatással, FVM forrásból 2005-ben megteremtette a társaság Dusnok-Lenesen a fogolytenyésztés alapjait az állami fajtavédelmi terv előírásai szerint.
A gazdaság vadászterületein egy szezonban 2000-2500 nagyvadat ejtenek a vendégvadászok. A területen kilenc vadászház - Gemenc, Keselyűs, Béda, Pörböly, Lenes, Hajós- szentgyörgy, Zöldhegy, Pandúrsziget, Karapancsa - teljes komforttal várja a pihenni és vadászni vágyó látogatókat.
ERDŐGAZDÁLKODÁS A Gemenc Zrt. gazdaságilag legjelentősebb ágazata az erdőgazdálkodás. A fakitermelés és fafeldolgozás adja a társaság éves árbevételének 70-80 százalékát. A 34 ezer hektáros erdőterületről évente 150 ezer köbméter fát termelnek ki, amelynek döntő többsége nemes nyár, hazai nyár, fűz és akác. Az állami tulajdonú erdőgazdaságok közül Gemenc 1997-ben hajtott végre jelentős szerkezetváltást. Az erdőgazdálkodásban dolgozók létszámát 300 alkalmazottal csökkentette, és így jelentősen javult az ágazat költségfelhasználása. Az erdőművelést és fakitermelést, valamint a faanyag szállítását vállalkozók végzik.
Az erdők ápolását és karbantartását közmunka is segítette.
A Gemenc Zrt. új profil kialakításába kezdett. Összhangban az EU-követelményekkel és a kormány erdőtelepítési programjával, a térség erdőgazdálkodást is folytató földtulajdonosai számára felajánlja az erdőgazdasági szakszolgáltatásokat. Így hasznosítva az erdőgazdaságnál évtizedek alatt felhalmozódott tapasztalatot, szaktudást, ezzel is segíti a térség fejlődését.
A Gemenc Zrt. a térség fontos gazdálkodó szervezete, de a közgazdasági kötelezettségek mellett jelentős energiát fordít arra is, hogy a környezet- és természetvédelem szakembereivel, hivatalaival együttműködve alakítsa ki jövőképét. Egyedülálló természeti értékek védelme mellett kell a gazdálkodást folytatni, amit csak az érdekek egyeztetése és folyamatos figyelembevétele mellett lehet megtenni.
A jövőt nem ismerhetjük, de azt tudjuk, hogy a gemenci erdőt meg kell őrizni az utókor
számára, hogy ez az egyedülálló érték mindenki kincse lehessen.
Gemenci Ökoturisztikai Központ
LÁTNIVALÓK Bemutatják a Sárköz néprajzát és az ártéri erdő élővilágát
Pörböly, „Gemenc kapuja" - az ártéri erdő szélén, két régió határán található. Közúton vagy vasúton egyaránt jól elérhető -Bajától csupán 7 km-re van. Innen indul az ártéri rengetegbe a közkedvelt Gemenci Erdei Vasút. Talán nem köztudott, hogy Pörbölyre érve a kisvasúton, illetve a gépmatuzsálemeken kívül itt más látnivalók is vannak. Ilyen-például az új Fogadóépület vagy a Múzeum, mely betekintést enged a Sárköz néprajzába, és bemutatja a gímszarvast, az ártér élővilágát, valamint az erdészet, a gazdálkodás összegyűjtött tárgyi emlékeit Itt találjuk meg a Gemenci Méhészet Gyűjteményt is.
A pörbölyi állomástól, fogadóépülettől induló új ösvényen néhány perces sétával elérhető az arborétum, de a most létesített nagyrezéti vadmegfigyelő helyet is innen lehet megközelíteni. Várják a turistákat a Malomtelelői, Nyéki holt-Dunai-, és Bárányfoki tanösvények, megfigyelőtornyok, Gemenc-Dunaparti és Lassi menti erdei játszóterek, vagy a Lassi Halászati bemutatóhely, valamint a Gemenci erdő, a holtágak, á páratlan állat- és madárvilág. Ezek mind elérhetők az erdei vasúttal. Az ökoturisztikai központ szolgáltatásai: ajándékbolt, büfé, természetfilmek vetítése, konferenciaterem-bérlés, erdei iskola, szállás és étkezési lehetőség, erdei kisvasutazás, sétahajózás, lovas-fogatozás, kerékpárbérlés, túravezetés-csoportkísérés, rendezvény és programszervezés, turisztikai információk
Karapancsai Lovasturisztikai Központ, Budzsak-Hódunai parkerdő
A KARAPANCSAI major a Budzsak-Hódunai Parkerdő részeként a Duna bal partján, holtágakkal és tavakkal szabdalt erdős környezetben helyezkedik el, magában foglalja a XIX. században kialakított majorság jellegzetes monarchia korabeli, ódon hangulata létesítményeit és az azokat övező angol mintájú parkot. A térség közigazgatásilag Hercegszántóhoz tartozik és Hódunára vezető közútról közelíthető meg. A gazdasági épületben lovasturisztikai központ várja a turistákat, kirándulókat. Itt található a fogadóépület, a lóistálló, a működőképes, de múzeumként funkcionáló bognár- és kovácsműhely, valamint a szabadtéri kiállítóhely a régmúltban használt eszközök bemutatására.
A TÁJ JELLEGZETES növényvilágának bemutatását a kastélyparkban található mini botanikuskert szolgálja. Az L-alakú tornácos épületben (cselédház) kiállító- és konferenciaterem található, valamint a szálláshelyek. A lovasturisztikai központ szolgáltatásai teljes egészében a 2007-es év végén vehetőek igénybe.