2050-re a fajok húsz-negyven százaléka eltűnhet a Föld színéről - figyelmeztet a WWF Magyarország. Az ilyen hőhullámok ugyanis, mint amitől most szenved Európa, még gyakoribbak lesznek az éghajlatváltozás hatásai miatt. Sok hazai állat- és növényfaj sem tud alkalmazkodni az éghajlat gyors változásához, és várhatóan csökken az egyedszámuk, vagy kihalnak.
A múlt században Észak-Európa tíz-negyven százalékkal lett csapadékosabb, miközben Dél-Európa húsz százalékkal vált szárazabbá. Becslések szerint Dél-Európában még további harminc százalékkal csökkenhet az éves csapadék mennyisége, hosszabbak lesznek az aszályos időszakok, gyakoribbak az erdőtüzek. A csapadék nagy része a téli hónapokban hullik, intenzitása erősebb lesz, rendkívüli áradásokat és földcsuszamlásokat okozva.
Csáki Roland, a WWF Magyarország igazgatóhelyettese elmondta: ezek a változások nem kímélik az élővilágot. Egy, á hetekben kiadott, hazai kutatók által összeállított jelentés szerint várható, hogy a vízszabályozások révén kiszárított Alföld még szárazabb lesz, ami megnehezíti a természetes fafajú erdők telepítését, tovább növelve a kedvet és kényszert az akác, vagy más tájidegen fafajok telepítésére. Az Alpokalja és a Dél-Dunántúl szintén szárazabbá válik, ezért az erdőterületek egészségi állapotának a romlása várható. A kétéltűek közül veszélyeztetett például a foltos szalamandra és a vidra. A növények közül különösen veszélyeztetettek a sziklagyepkben, hegyi réteken vagy hegyvidéki erdőkben élő, kis elterjedésű védett fajok.
- Fajgazdagságunk megőrzéséhez azonnal csökkenteni kell a szén-dioxid kibocsátást, emellett fontos megszüntetni a tarvágásokat, s vizeinkkel előrelátóan, bölcsen kell gazdálkodni - mondta Csáki. Varga A.