VESZTESÉG Eddig négymilliárdnyi kárt szenvedtek a tulajdonosok
Elátkozott nyár - fakadtak ki az erdőtulajdonosok. A szárazságban 44 hektárnyi erdő esett a tűz, áldozatául Somogyban
Tarany, Szenta, Csokonyavisonta, Lábod és Bélavár közelében is lángokban állt az erdő. Az Állami Erdészeti Szolgálat (ÁESZ) szerint az esetek többségét egy eldobott cigaretta vagy rosszul megrakott tűz idézhette elő. A száraz gaztenger meggyulladt, s a bozóton át a fákra is átterjedtek a lángok.
- Felmérésünk szerint a fiatalabb, 3-1O éves állomány égett le - tájékoztatta Nádas József, az ÁESZ kaposvári igazgatója a Somogyi Hírlapot kedden. - A korábbi évekhez képest hihetetlenül megnőtt a károsult terület nagysága. Amíg tavaly 16, addig az idén július végéig 44 hektár ment tönkre. A tulajdonosok vesztesége megközelíti a 250 millió forintot. Különösen nagy érték semmisült meg Bélavárnál: a négyhektárnyi akácoson kívül 27 köbméternyi faanyag is a lángokban veszett. Kiugróan magas károkról számolt be a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MgSzH) központi erdészeti igazgatósága is. Az évi 1000-1500 helyett eddig 2400 hektár égett le hazánkban, s mindez négymilliárd forintos veszteséget jelent az ágazat szereplőinek. Luzsi József, a Magán Erdőtulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetségének elnöke közölte: katasztrofális a helyzet a hazai erdőkben. Utalt arra, hogyha fagykár és az aszályos hónapok után az erdőtüzekben szinte kizárólag magánerdő semmisült meg, részben vagy egészben. A károsodott faanyag értéke és a felújítás költsége együttesen 5-6 milliárd forintra tehető. - Az erdőtörvény előírásai szerint a károsodott faanyag kitermelésének, eltávolításának és a terület felújításának költségei az erdő tulajdonosait terhelik, amit az érintettek már nem tudnak kigazdálkodni - tette hozzá.
A tüzek elleni védekezés leghatékonyabb módja a megelőzés - közölte az MgSZH. Az erdészeti igazgatóságnál jelenleg is több erdőtűz-megelőzéssel kapcsolatos projekt van folyamatban. Még a Phare-program keretében kezdték el az erdőtűz információs rendszer kiépítését.
Csurgón és Lábodon a fenyves égett, Somogytúron az akácos kapott lángra
JÚNÍUS 27-én este 8 órakor Csurgó külterületén 100 négyzetméteren fenyők égtek. JÚLIUS ban avartűz pusztított Somogytúr külterületén, és a lángok átterjedtek a közeli akácosra is. Így csaknem húsz hektáron égett az aljnövényzet. JÚLIUS 14-én 210 hektáron égett a tarló Somogybabodon az OFF ROAD-pálya mögött. Szentán három hektáron égett a vágástéri hulladék és az avar. A tűz veszélyeztette az erdőt. JÚLIUS 18-ÁN Kapolypusztán egy hektár avar és 4-5 köbméter fenyőág égett. A tabi és a siófoki egység 10 millió forintos értéket mentett meg. Balatonszentgyörgyön a keszthelyi és a makai tűzoltóknak akadt munkájuk harminc hektáron tomboló avartüzet oltottak el. Júliu 22-ÉN Gödre külterületén 200 hektáron égett a tarló, a fenyves és az akácos. A kaposvári, dombóvári, pécsi és komlói tűzoltók vízsugárral küzdöttek a tűz ellen mintegy hat órán át. A kár kilencmillió forint, azonban a megmentett érték 90 millió forint. Lábod külterületén ugyanekkor lángra kapott egy akácos, fenyves erdő aljnövényzete, sőt fenyőkorona-égés is kialakult. Július 24-én Bakavár és Vízvár között a legelőtűz az erdősávot veszélyeztette. Százötven szarvasmarhát kellett kitelepíteni.