Az erdőkre veszélyesek a cigarettacsikkek (Népszabadság)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2007. augusztus 10.
Az átmenetileg csapadékosabbra fordult időjárás ellenére továbbra is számítani kell arra, hogy egy eldobott gyufa, cigarettacsikk miatt bárhol lángra lobbanhatnak az erdők. A rendkívüli szárazságon alig enyhít egy kisebb eső.

2007 júliusában a szokásosnál több erdő-, bozót- és tarlótűzhöz riasztották a tűzoltókat. Az év első hét hónapjában összességében mintegy 2400 hektárnyi erdő esett áldozatául a tűznek, ennek zöme júliusra esett. Bár a vegetációtüzek túlnyomó részét általában emberi hanyagság vagy szándékos gyújtogatás okozza, a tüzek keletkezésének kockázatát bizonyos meteorológiai feltételek jelentősen változtathatják. Ilyen, alapvető feltétel a tartósan csapadékszegény időjárás, az alacsony relatív páratartalom és a magas hőmérséklet.
2007. július 1. és 30. között az ország területén kevés csapadék hullott. Mindössze Sopron és Szentgotthárd térségében, valamint a keleti határ mentén érte el az ilyenkor szokásos mennyiséget - olvasható az Országos Meteorológiai Szolgálatnak (OMSZ) az erdőtüzek klimatológiai hátteréről készült anyagában. Az ország nagy részén a szokásos mennyiség fele, ötöde esett. A kevés csapadék következtében a növényállományok rendkívül rossz állapotba kerültek, víztartalmuk jelentősen lecsökkent. Ilyen körülmények között a növényzet könnyebben lángra lobban, a tűz pedig gyorsan terjed.
A száraz időjárás okozta helyzeten tovább rontott, hogy a hónap közepén erőteljes hőhullám érte el hazánk területét. A napi középhőmérsékletek országszerte 30 fok körül alakultak, napközben sok helyen 35 fok fölé emelkedett a hőmérő higanyszála. A nagyon magas hőmérséklet a már kialakult tüzek intenzitását növelte. A rendkívüli meleg igen alacsony relatív páratartalommal járt együtt. (A levegő nedvességtartalma ebben az időszakban általában 10-15 százalék között volt.) Ilyen körülmények között még a tűzgyújtási tilalom ellenére is könnyen keletkezhetnek nehezen kezelhető erdő- és bozóttüzek.
A tűzveszélyesség meghatározásának többféle módszere ismert - az OMSZ Éghajlati Osztályán az Angström-féle gyulladási indexet használják. Ha az Angström-index értéke nem éri el az 1,5-öt, akkor nagyon alacsony a tűzveszély. 1,5-2,5 között alacsony, 2,5-3,5 között közepes, 3,5-4,5 között magas, míg 4,5 felett nagyon magas tűzveszélyről beszélhetünk. Az Angström-index júliusban, hazánk területén 21 napon érte el vagy haladta meg a 4,5-es értéket. Tehát a hónap nagy részében nagyon magas volt a meteorológiai tűzveszély.
A Kárpát-medencét érintő, csapadékkal nem, de erős (olykor viharos) széllel járó időjárási frontok tovább rontottak a helyzeten. A megerősödő szél ugyanis az éghető anyag további szárításához, illetve a már kipattant tüzek gyors terjedéséhez is hozzájárult. Ötvös Zoltán  


Háromhektárnyi területen égett tegnap fenyveserdő és bozótos terület a 8-as főút mentén, a litéri elágazó és Hajmáskér között - tájékoztatott a Veszprém Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság ügyeletese. A tűz keletkezésének okát vizsgálják, de nem kizárt a gyújtogatás - tette hozzá Németh Vilmos őrnagy. A területen olyan nagy volt a füst, hogy a tűz közvetlen közelében lévő 8-as főúton egy sávon haladhatott csak a forgalom. (MTI)


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.