Az átmenetileg csapadékosabbra fordult időjárás ellenére továbbra is számítani kell arra, hogy egy eldobott gyufa, cigarettacsikk miatt bárhol lángra lobbanhatnak az erdők. A rendkívüli szárazságon alig enyhít egy kisebb eső.
2007 júliusában a szokásosnál több erdő-, bozót- és tarlótűzhöz riasztották a tűzoltókat. Az év első hét hónapjában összességében mintegy 2400 hektárnyi erdő esett áldozatául a tűznek, ennek zöme júliusra esett. Bár a vegetációtüzek túlnyomó részét általában emberi hanyagság vagy szándékos gyújtogatás okozza, a tüzek keletkezésének kockázatát bizonyos meteorológiai feltételek jelentősen változtathatják. Ilyen, alapvető feltétel a tartósan csapadékszegény időjárás, az alacsony relatív páratartalom és a magas hőmérséklet.
2007. július 1. és 30. között az ország területén kevés csapadék hullott. Mindössze Sopron és Szentgotthárd térségében, valamint a keleti határ mentén érte el az ilyenkor szokásos mennyiséget - olvasható az Országos Meteorológiai Szolgálatnak (OMSZ) az erdőtüzek klimatológiai hátteréről készült anyagában. Az ország nagy részén a szokásos mennyiség fele, ötöde esett. A kevés csapadék következtében a növényállományok rendkívül rossz állapotba kerültek, víztartalmuk jelentősen lecsökkent. Ilyen körülmények között a növényzet könnyebben lángra lobban, a tűz pedig gyorsan terjed.
A száraz időjárás okozta helyzeten tovább rontott, hogy a hónap közepén erőteljes hőhullám érte el hazánk területét. A napi középhőmérsékletek országszerte 30 fok körül alakultak, napközben sok helyen 35 fok fölé emelkedett a hőmérő higanyszála. A nagyon magas hőmérséklet a már kialakult tüzek intenzitását növelte. A rendkívüli meleg igen alacsony relatív páratartalommal járt együtt. (A levegő nedvességtartalma ebben az időszakban általában 10-15 százalék között volt.) Ilyen körülmények között még a tűzgyújtási tilalom ellenére is könnyen keletkezhetnek nehezen kezelhető erdő- és bozóttüzek.
A tűzveszélyesség meghatározásának többféle módszere ismert - az OMSZ Éghajlati Osztályán az Angström-féle gyulladási indexet használják. Ha az Angström-index értéke nem éri el az 1,5-öt, akkor nagyon alacsony a tűzveszély. 1,5-2,5 között alacsony, 2,5-3,5 között közepes, 3,5-4,5 között magas, míg 4,5 felett nagyon magas tűzveszélyről beszélhetünk. Az Angström-index júliusban, hazánk területén 21 napon érte el vagy haladta meg a 4,5-es értéket. Tehát a hónap nagy részében nagyon magas volt a meteorológiai tűzveszély.
A Kárpát-medencét érintő, csapadékkal nem, de erős (olykor viharos) széllel járó időjárási frontok tovább rontottak a helyzeten. A megerősödő szél ugyanis az éghető anyag további szárításához, illetve a már kipattant tüzek gyors terjedéséhez is hozzájárult. Ötvös Zoltán
Háromhektárnyi területen égett tegnap fenyveserdő és bozótos terület a 8-as főút mentén, a litéri elágazó és Hajmáskér között - tájékoztatott a Veszprém Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság ügyeletese. A tűz keletkezésének okát vizsgálják, de nem kizárt a gyújtogatás - tette hozzá Németh Vilmos őrnagy. A területen olyan nagy volt a füst, hogy a tűz közvetlen közelében lévő 8-as főúton egy sávon haladhatott csak a forgalom. (MTI)