Félelemérzet nélkül ugranak a száguldó kocsik elé a vadak (Dunántúli Napló)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2007. augusztus 9.
A tapasztalatok szerint Baranya megyében a legtöbb gázolás a 6-os úton, Pécs és Szentlőrinc között történik

BARANYA - Javában tart az őzek párzási időszaka, a félelemérzetüket vesztett állatok fokozott veszélyt jelentenek az autósokra. Legutóbb a 6-os út pécsváradi szakaszánál vitte el egy személyautó elejét egy útra tévedt vad. Ahogy az ilyen típusú balesetnél lenni szokott, minden pillanatok alatt történt. A sofőr már csak a csattanást hallotta, azt sem tudta megmondani, milyen állattal ütközött, mivel az túlélte, a találkozást, és pillanatok alatt eltűnt. Bár az autós, elmondása szerint, a közlekedési előírásoknak megfelelően vezetett, kártérítési szempontból nincs könnyű helyzetben, hiszen a sérült vaddal együtt bizonyítékai is odébb álltak. Már csak a szakértői vizsgálat eredményében bízhat.
Vadgázolásos eseteknél egyébként sem egyszerű a kárigény érvényesítése, az autós és a területileg illetékes vadásztársaság közötti vita gyakran polgári peres eljárásba torkollik. Gondos Gyula, a megyei vadászkamara titkára elmondta, mindössze az esetek húsz százaléka végződik peren kívüli közös megegyezéssel. A titkár szerint mindig az a legvitatottabb, és egyben döntő kérdés, hogy az autós a közlekedési viszonyoknak, illetve a vadjelző tábla figyelmeztetésének megfelelően vezetett-e. Éppen ezért nélkülözhetetlen a rendőrség riasztása és a helyszínelés.
Dr. Böröcz Károly, a pécsi rendőrkapitányság közlekedési osztályának vezetője a baleseti statisztikák alapján úgy tájékoztatott, hogy a 6-os út Pécs és Szentlőrinc közötti szakaszán a legkockázatosabb a közlekedés, de fokozott óvatossággal kell vezetni Orfű és Abaliget térségében, illetve a 66-os út teljes hosszában is. A város közeli részek sem jelentenek kivételt, hiszen a Pécs Plaza mögötti elkerülő úton is „stoppolt" már le vad autóst. Az osztályvezető hangsúlyozta: a sebesség csökkentésével egyenes arányban nőnek az esélyeink. Szabó Anita

Segíthet a riasztósíp
MEGELŐZHETŐEK a vadgázolásos esetek egy viszonylag egyszerű eszköz, a vadriasztó síp használatával. Az apró eszköz, amit a jármű elejére, vagy lökhárítójára kell felszerelni, 60 km/órás sebesség felett a menetszél hatására olyan ultrahangot bocsát ki, amely elriasztja a vadállatokat. A rendőrség adatai szerint megyénkben még soha nem gázolt vadat olyan autó, amelyre fel volt szerelve. A vadriasztó síp háromszáz forint körüli áron szerezhető be a legtöbb autós boltban, illetve a benzinkutaknál.


 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.