Aszály Nyugalmi állapotot vesznek fel a fák – Elpusztult facsemeték
Baranya Akár egymillió facsemete is áldozatául eshetett az elmúlt hetek forróságának. Az idősebb fák „őszbe csavarodással” védekeznek a száraz időjárás ellen. A mostani csapadék sem sokat segített.
Ha valaki mostanság az erdőt járja, könnyen úgy érezheti, eltévedt. Nem a rengetegben, hanem az időben. Helyenként ugyanis úgy fest, mintha már ősz lenne, noha még javában a nyárban járunk. Hulló falevelek, sárguló, olykor színpompás vörösbe boruló lombkorona jellemzi a baranyai erdők egy részét.
Burián Endrétől, a Mecseki Erdészeti Zrt. erdőgazdálkodási igazgatójától megtudtuk, az idősebb fák így próbálnak védekezni a hosszan tartó aszály és a korábbi hőség ellen. Lehullatják leveleiket, ezzel is csökkentve a párologtatást, s nyugalmi állapotot vesznek fel. Így egyelőre nem lehet tudni, tavasszal közülük melyik hajt majd ki, avagy pusztult el végleg, az majd csak a jövő évi természeti „ébredéskor” válik nyilvánvalóvá a szakemberek számára. Az viszont jó esélylyel megjósolható, hogy a legyengült fák nagyobb eséllyel válhatnak a következő években károsítók áldozatává, könnyebben lesznek fogékonyak a növénybetegségekre.
Az elmúlt napokban ugyan volt csapadék bőséggel, de azt már a szántóföldi növények gazdái is előre jelezték: a mostani eső sajnos már nem sokat számít. Az öregebb, nagyobb fák esetén az erdőkben is hasonló a helyzet. A mostani nedvesség ugyanis nagyjából 30 centiméter mélyre hatolt le a talajba, ez pedig a mély gyökérzetű fáknak szinte semmi.
A kisebb csemetéknek ugyan jól jött a mostani esőzés, ám ott a becslések szerint már korábban jelentős kár keletkezett. A korábban kitermelt fák helyére telepített kis fák ugyanis különösen érzékenyek a szélsőséges időjárásra. Az ősz-szel és tavasszal elültetett fácskák közül mintegy egymillió pusztulhatott el a Mecseki Erdészeti Zrt. által kezelt térségben, így a kár nagysága öszszességében mintegy száz hektárnyit tesz ki. Azt egyelőre nem lehet tudni, a mostani esők mennyiben enyhítették, fékezték a pusztulást.
Az elpusztult csemeték pótlását mindenképp meg kell oldani, de ez a szakemberek szerint már meghaladhatja a gazdálkodók erejét. Így mindenképp szükség lehet állami és uniós támogatásra. Már csak azért is, mert az erdőtelepítéseknek szerepük van az időjárás szélsőségeinek enyhítésében, hiszen az erdő elnyeli a napfényt, megköti a szén-dioxidot, ezzel fékezi a felmelegedést. Nyaka Szabolcs
A tűz továbbra is fenyegető lehet országszerte
Burián Endre, a Mecseki Erdészeti Zrt. erdőgazdálkodási igazgatója felhívta rá a figyelmet: az elmúlt napok esőzései után sem múlt el a veszélye az erdőtüzeknek. A csapadék ugyanis napos időben hamar elpárolog, a kisebb fák alatt megfelelő árnyék sincs, így ott újra gyorsan csontszárazzá válhat minden. Ehhez pedig akár egy szikra, egy eldobott cigarettacsikk is elég lehet, s lángba borul minden. Azaz egyetlen kiránduló se ringassa magát abba a tévhitbe, hogy a pár napos esőzés miatt már nincs ok a figyelemre, különösen, hogy a következő napokban az előrejelzések szerint már szárazabb idő következik.
Az elmúlt időszakban a tűzoltóknak országszerte sok dolguk akadt a gaz-, avar- és egyéb tüzekkel. Ugyanakkor komoly erdőtüzek voltak Európa déli részén is, Olaszországban számos helyen égtek nagyobb kiterjedésű területek, Horvátországban a napokban pedig az egyik legkedveltebb turistaövezet, Dubrovnik környékén csaptak fel a lángok.