A fát illegálisan kitermelők akár többévi szabadságvesztésre is számíthatnak
Megyei körkép - Az erdőtörvény, a természetvédelmi törvény és a büntető törvénykönyv is szigorúan szankcionálja az illegális fakitermelés közben tetten ért elkövetőket.
- A napokban átszeltem az országot, Szombathelytől Sátoraljaújhelyig. Alföldi jellegű, de még a hegyes, erdős vidékeken áthaladva is úgy tűnt, nincs gond: van itt zöld terület bőven. Azonban mindez csalóka, mert a távolban zöldellő, erdők, fasorok között hatalmas fátlan területek terülnek el - mondja Kelemen Géza, a Vas Megyei Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Erdészeti Igazgatóságának osztályvezetője.
Az erdészeti igazgatás nyilvántartása szerint Magyarországon húsz százalékos az erdősültség, ez azonban meglehetősen alacsony. Ezt az erdőterületet - amit még jórészt természeteshez közeli állapotúnak, vegyszer- és aszfaltmentes területnek tekinthetünk — több jogszabály is védi. Nemcsak az egyedül álló fákat, amelyek egyenként is életközösségek tucatjainak adnak otthont, hanem a fák összességét is, ami az erdő vázát alkotja.
A szakember szerint ennyi háttér ismeret feltétlenül szükséges ahhoz, hogy megértsük, miért is olyan szigorú az engedély nélküli, illegális fakitermeléssel, valamint egyéb, erdőt vagy csak az erdő talaját károsító tevékenységgel szemben az erdőtörvény, a természetvédelmi törvény, sőt még a büntető törvénykönyv is. De melyek ezek a tevékenységek? Széles a kör, kárt tenni igen változatos módon tud az ember, jegyzi meg az osztályvezető. Aki erdőfelügyelőségi engedély nélkül vágja saját fáját, azt legalább köbméterenként tízezer forintra bírságolhatja az erdészeti igazgatóság. Ha másét vágja, akkor harmincezer a tétel. Az erdőt károsító díszítőgally-gyűjtés sem legális, és aki az erdőterületet engedély nélkül használja, az 850 ezer és 2,1 millió forint közötti büntetésre számíthat hektáronként. A szemét-, szennyvíz, hígtrágya-kibocsátást ötezer forinttól ötszáz-ezer forintig büntethetik, csakúgy mint a terepmotorozást, vagy a manapság divatos quadozást. Tudni kell azt is, hogy az összes bírság adók módjára behajtandó köztartozásnak minősül.
Kelemen Géza megemlíti azt is, hogy a legfőbb ügyész állásfoglalása szerint az illegális fakitermelés is környezetkárosításnak számít, így a rendőrségnek környezetkárosítás gyanújával átadott ügyek - engedély nélküli fakitermelés, szemét kihelyezése - esetén a büntető törvénykönyv alapján akár többévi szabadságvesztésre is számíthatnak az elkövetők.
Az engedély nélküli fakitermelés az erdészeti igazgatóság adatai szerint a múlt évben országosan már meghaladta a százezer köbméternyi mennyiséget, ami mintegy ezer hektár letermelését jelenti. Vas megyében eddig erre elvétve akadt példa, számottevő engedély nélküli fakitermelés nem volt a megyében. Kisebb, erdővel kapcsolatban előforduló „stiklik" előfordulnak: például más helyett aláírják a különböző kérelmeket. A hamis aláírások gyanúja esetén a rendőrséghez fordul az igazgatóság. De a rendőrség is kérheti a fakitermelés, faanyag-szállítás ellenőrzése során az erdészeti hatóság engedélyét.
Adódik a kérdés: miért más az, ha a fát engedéllyel vágják ki? Az osztályvezető hangsúlyozza, hogy az erdészeti igazgatóság az engedélyt csak akkor adja ki, miután megvizsgálta, hogy az adott erdőterületen történő fakitermelés nem megy-e a hosszú távú fenntarthatóság rovására, nem gátolja-e az erdő, mint életközösség létét, és hogy biztosított-e az erdő újbóli létrehozása, felújítása. A tervezett fakitermelés ugyanis nem gyakorolhat káros hatást az ökoszisztémára.
Az erdészeti igazgatóság az erdőtulajdonosok érdekei mellett a társadalom többi tagjának érdekeit is mérlegeli, és ez nagyon sokszor ellentétben áll egymással. A környezetünk jó állapotban való megtartása egyértelműen közügy, nemcsak az erdőtulajdonosok, hanem valamennyi ember alkotmányos joga. Aki bővebben szeretne tudni minderről- akár erdőtulajdonosként, akár az erdei környezet iránt érdeklődőként — azt a Vas Megyei Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Erdészeti Igazgatóságán szívesen látjuk, teszi hozzá Kelemen Géza. Nagy Ildikó