Hagyományőrzők Veterán hadijárművek, korhű egyenruhások jönnek
Pécs Az ország minden részéből várnak résztvevőket és veterán hadijárműveket az Árpád-tetőn ma felállítandó táborba.
A gépek tulajdonosai korhű egyenruhában várják a közönséget. Tegnap már elkezdték felverni a sátrakat az Árpád-tetői táborhelyen, és egy löveg is megérkezett. A határőrség és a honvédség is bejelentkezett már– Semmiféle politikai felhangja, vagy rossz ízű üzenete nincs a hétvégi, Árpád-tetői programoknak – szögezte le Varga Jenő, az Árpád-tetői Történelmi Napok egyik pécsi szervezője. – Az ország más részeivel ellentétben Baranyában eddig még nem volt ilyen jellegű bemutató, és az egyik célunk az, hogy felmérjük, hogyan fogadja a közönség. Hasonló programmal szeretnénk csatlakozni a 2010-es EKF-rendezvénysorozathoz is, vagyis ez lesz az első, reméljük sikeres lépésünk – tette hozzá.
A szervezők azt szeretnék, hogy a veterán katonai járművek pécsi találkozójából hagyomány váljon, jövőre például nagyszabású hadijáték-bemutatót is tartanának.
A ma kezdődő és egészen vasárnap délutánig tartó Árpád-tetői Történelmi Napok elnevezésű programsorozatot többek között a Veterán Autó és Motorbarátok Egyesülete, valamint az Első Magyar Hadi- és Gépjárműtechnikai Egyesület szervezi.
A résztvevők ma délután érkeznek meg Árpád-tetőre, s többségük tábori körülmények között, rajsátrakban lakik majd a helyszínen. Varga Jenő szerint több tucat katonai járművet állítanak ki, amelyek a második világháborúban, illetve az egykori Varsói Szerződés fennállásának évei alatt voltak rendszeresítve a hadseregekben. Többek között oldalkocsis motorkerékpárokat, teherautókat, terepjárókat és gumikerekű páncélozott járműveket is láthatnak majd a táborba kilátogatók. Az eszközök tulajdonosai korhű katonai egyenruhát viselnek majd, azaz senki se lepődjék meg, ha egy német, orosz vagy éppen amerikai „katonával” találja magát szemben.
A bemutatón ugyanakkor nem pusztán megtekinteni lehet a járműveket, néhányban – csekély térítési díj ellenében – utazhatnak is a látogatók, mint ahogy a belépésért is kérnek jelképes összeget. A táborlakók gépeikkel együtt szombaton délelőtt Magyarher-telenden és Mánfán keresztül Orfűre ruccannak át, ahonnan délután két órára érkeznek vissza ugyanezen az útvonalon haladva Árpád-tetőre. Vasárnap délelőtt a tervek szerint a pécsi vásárba kocsiznak a résztvevők.
Árpád – mint azt a neve is mutatja, Árpád-tető fejedelmi szálláshely volt – halálának 1100. évfordulójára tekintettel a fejedelem emléke előtt lovas íjászbemutatóval is tisztelegnek szombaton. Aznap többek között fúvószenekar és néptáncosok is szórakoztatják az érdeklődőket. A Mecsextrém Park területén belül felállított, ám attól függetlenül is látogatható táborban katonai ruházatok, könyvek is vásárolhatók, a határőrség is tart bemutatót eszközeiből, a honvédség pedig ideiglenes toborzóirodát nyit. Máté Balázs
A háborús járművek nagy részét már beolvasztották
Az Első Magyar Veterán Hadi- és Gépjárműtechnikai Egyesületet 2004-ben alapították. Ennek előzménye az volt, hogy az egyesület tagjai úgy érezték, a hagyományos autós-motoros rendezvényeken kilógtak a sorból a zöld, esetleg korabeli fegyverekkel felszerelt járműveikkel, katonai egyenruháikban a fényesre polírozott, krómküllős civil járművek közül. Magyarországon egyébiránt csak igen kevés második világháborús, honi gyártású hadijármű maradt meg. Ennek oka, hogy az épen maradt szerkezetek nagy többségét egyszerűen beolvasztották. Ennek betudhatóan tulajdonképpen eltűntek az olyan járművek, mint a Toldi harckocsik vagy a Nimród páncélos gépágyúk, s minden egyes megmaradt eszköz ritkaságnak számít. Mindezek ellenére időnként még ma is kerülnek elő roncsok Magyarországon. Tavaly például egy 1944-ben megsemmisült Királytigris német harckocsi maradványait tárták fel Ceglédtől délre, Hantháza határában. A hetventonnás szerkezet darabjai több mint hatvan évig voltak a föld alatt, ahová felrobbanásukat követően fúródtak.