Páratlan trófeahagyaték (Petőfi Népe)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2007. augusztus 28.
KUNSZENTMIKLÓS A Geréby család ajándéka múzeumokba kerül
A páratlan hagyatékból válogatott kiállítást sokan nézték meg a Bodakúton lévő vadászházban

A kunszentmiklósi városi és Petőfi Vadásztársaság a közelmúltban nem mindennapi kiállítást rendezett. A városhoz tartozó Bodakúton lévő vadászházban közszemlére tették   Geréby György (1908-1980) trófea gyűjteményének egy részét. A válogatott darabok betekintést engedtek abba a 140 darabos „kincsbe", amit fia, az örökös a leendő kunadacsi, valamint a kunszentmiklósi városi múzeumnak adott megőrzésre. Geréby György adományozó nyilatkozata szerint a hagyaték gondozását és elosztását a tassi Hóman Bálint Vadásztársaság elnökére (ő egyben a szentmiklósi vadásztársaságok elnökhelyettese is), Szilágyi Józsefre bízta.
A neves Geréby György volt adacsi gazdálkodó, vadász és ornitológus páratlan trófeahagyatéka Bács-Kiskunban marad. Pulai Sára

Méltó sorsa lesz a gyűjteménynek
GERÉBY GYŐRGY adományozó: - Édesapám trófeagyűjteményének gondozása hosszú évek óta komoly problémát jelentett. De nem szívesen láttuk volna, ha méltatlan sorsnak lennének kitéve. Ezért gondoltunk Szilágyi Józsefre, hogy rá bízva jó helyre kerül a hagyaték. Erre már példa a mostani kiállítás is, majd pedig a múzeumi elhelyezésük.
A kapott ajándék becsült értéke húszmillió forint, de muzeális darabokról lévén szó, valójában felbecsülhetetlen értékű a kollekció - mondta megnyitójában Szilágyi úr. Ezt támasztotta alá Szenek Zoltán, az FVM Bács-Kiskun Megyei Földművelésügyi Hivatal Vadászati és Halászati Felügyelőségének vezetője, aki ismertette a neves vadász, ornitológus életútját. Egyetlen szenvedélye a vadászat volt, s kedvence az őz. Több mint húsz bikát ejtett el. A hadifogságból hazakerülve elbeszéléseket, tanulmányokat írt. A vadászoktatásban előadóként és vizsgáztatóként is részt vett. Végtelen volt természetszeretete és -tisztelete. Szenek Zoltán tárlatvezetésében ráirányította a figyelmet arra az őzagancsra is, ami 1937-ben a berlini nemzetközi vadászati kiállításon érmet kapott. Mint mondta, egy kézen megszámolhatók azon magyar trófeák, amik e bemutatón szerepeltek és hazakerülve éremmel együtt megvannak.
Gyerekkorától érdekelte a vadászat
A DEBRECENBEN Született Geréby György érettségig után a helyi Gazdasági Akadémián szerzett diplomát. Gyakornoki évét a gödöllői Koronauradalomhoz tartozó isaszegi gazdaságban töltötte. Hadifogsága után dél-dunántúli kerületi főfelügyelő helyettes, majd megyei főmezőgazdász. Élete utolsó szakaszában (1960-1980) a pécsi városi és Baranya Megyei Bíróság favorizált gazdasági szakértője.
A Baranyai Madarász Egyesület első vezetőségének tagja.
A természettel és a vadászattal már gyermekkorában kapcsolatba került a család akkori, 150 éve folyamatos bérletén Adacson (ma Kunadacs).

 


© 2025 Forestpress. All Rights Reserved.