Ősszel a szarvasok, illetve őzek a legvirgoncabbak
A biztosító sem minden esetben téríti meg a kárt
Az ősz sok veszélyt tartogat az autósoknak. A változó útviszonyok mellett az állatok vonulására is figyelni kell.
Becslések szerint évente milliónyi állat pusztul el az utakon. A leggyakrabban kistestű ragadozók - róka, nyest, menyét - illetve rágcsálók kerülnek az autók kerekei alá, de sok a madár, az őz és a vaddisznó is az áldozatok között. A kisebb állatok csak riadalmat okoznak, a nagyobbakkal történő találkozás azonban komoly sérülést okozhat autónak és autósnak egyaránt.
A legkevésbé veszélyesek az autópályák. Ezeket kerítés védi, de tévedés lenne azt gondolni, hogy nem fordulhatnak elő a sztrádán akár nagyobb vadak is. A le- és felhajtóknál betévedő állatok a forgalomtól megriadva a száguldó autók elé ugorhatnak. Autópálya-tempónál egy száz-kétszáz kilogrammos szarvas vagy vaddisznó halálos csapást mérhet az autóban ülőkre, de szerencsés esetben sem úszható meg az ütközés tetemes anyagi kár nélkül. Ráadásul az oldalról előbukkanó vadat szinte lehetetlen kivédeni. A kormány félrerántásával sem biztos, hogy sikerül kikerülni az állatot, viszont az autó a rossz mozdulattól megpördülhet, irányíthatatlanná válhat. A legjobb beáldozni az állatot - javasolják a szakemberek.
Gyakran csak így kerülhetők el az emberi sérülések. Szerencsére az autópályákon inkább rágcsálókra, hüllőkre és madarakra kell készülni.
A védtelen országutakon más a helyzet. A vadveszélyt jelző táblák után szarvas, őz, vaddisznó felbukkanására kell számítani. Az őzek és a szarvasok - az üzekedési, illetve bőgési időszak miatt - augusztus közepétől szeptember végéig tévedhetnek. Árvay N. Tivadar
A VADBALESETEK sorún keletkezett jelentősebb kár esetén rendőri helyszínelést kell kérni, sőt a területileg illetékes vadkezelőt is ki kell hívni. A vadveszélyt jelző tábla utáni szakaszokon azonban nem sok esély van a rendezésre.
A szabály szerint az autósoknak az ilyen utakon fokozottan számítaniuk kell a szabadon élő állatok megjelenésére. Eszerint közlekedniük is ennek megfelelő óvatossággal kellene. Hogy ez mit jelent? Azt, hogy a baleset sokba kerülhet az autósnak. Jobb tehát az óvatosság.
A vonulási útvonalaik állandóak, így ahol már találkozott velük, máskor is számíthat a megjelenésükre. Alkonyatkor, éjszaka ugrálnak át az úton kis csapatokban, így ahol egy felbukkan, érdemes lassítani, mert társai vakon követik vezérüket.
A fácánok, a nyulak és a rókák bármikor előbukkanhatnak. Utóbbi éjszakai vadász, messziről elárulja a reflektorfényben megcsillanó szeme. A róka gyakran lakmározik elgázolt állatok teteméből, de eliszkol a járművek láttán. Nem így a nyúl vagy a fácán. Az út mentén gubbasztó tapsi váratlanul képes kiugrani az útra, csakúgy, mint a fácán, amely keresztülröpül az autó előtt. A találkozásnak jó esetben csak mosás a vége, de a hűtőmaszk, sőt a szélvédő is sérülhet a két-öt kilós testektől. A bajt lassítással, dudálással lehet elkerülni, mivel az állatokat a fény inkább megbabonázza, semmint elriasztja. A duda azonban megugrasztja a legmerészebb dúvadakat is.