TOLVAJOK A tüzelőt főleg otthoni használatra viszik
A közelgő fűtési szezon miatt valószínűleg ismét egyre több fának kél majd lába a Békés megyei erdőkben. A napokban 14 mázsa tűzifát próbáltak meg ellopni a horvátpusztai erdőből Szarvason, de a hívatlan látogatók végül pórul jártak. A helyi vadásztársaság hivatásos vadászai éppen ellenőrizték a területet, s feltartóztatták a fatolvajokat.
Békésben nem jellemzők a szervezett falopások, a tüzelőt szinte kizárólag otthoni fűtésre viszik az elkövetők – tudatta a Békés Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóügyeletese. A módszerek azonban egyre kifinomultabbak, a tolvajok annak is megtalálták a módját, miként csökkentsék a benzines fűrészek erős hangját.
Elveszett erdők nyomában
FALOPÁS „Hangtompítós" fűrésszel és leginkább egyedül dolgoznak
Évente több hektár erdőt tüntetnek el Békés megyében a fatolvajok. Bár szervezett akciókról nem igazán beszélhetünk, a módszerek évről évre egyre kifinomultabbak.
A közelgő fűtési szezon miatt valószínűleg ismét egyre több fának kél majd lába a Békés megyei erdőkben. A napokban próbáltak meg 14 mázsa tűzifát ellopni a horvátpusztai erdőből Szarvason, de a hívatlan látogatók végül pórul jártak, mert a helyi vadásztársaság hivatásos vadászai éppen akkor ellenőrizték a területet, s feltartóztatták a fatolvajokat.
Nem minden esetben sikerül elfogni az elkövetőket. Mint azt Vass Sándor, a Dél-alföldi Erdészeti Zrt. (Dalerd) vezérigazgatója elmondta, a leggyakrabban az erdőkhöz közeli településekről kerékpárral, gyalogosan vagy kis, kézzel tolható kocsikkal érkező hátrányos helyzetű emberek lopnak a fából.
– Ezeknél az eseteknél az eltulajdonított érték szinte soha nem éri el a bírság alsó határát, ám ennek ellenére évente több hektár erdő tűnik így el a megyében – mondta Vass Sándor. A szervezettebb akciók során profibb felszerelésekkel, autókkal és rakodógépekkel érkeznek a helyszínre az „önjelölt erdészek", s vágnak ki 5-8 hektár erdőt. Talán az elmúlt esztendő enyhe telének köszönhetően is, de ilyen esettel tavaly nem találkoztak a Dalerd szakemberei. Az erdőket a kerületvezetők a rendőrséggel és a polgárőrséggel összefogva figyelik, igyekeznek megakadályozni a lopásokat.
– Magánerdő esetében olyan is előfordult már, hogy az elkövetők készítettek egy fiktív adásvételi szerződést, illetve vágási engedélyt, majd fényes nappal nekiálltak a kitermelésnek – elevenített fel egy régebbi történetet a vezérigazgató. Mint mondta, a rendőrség a kritikusabb időszakokban gyakrabban ellenőrzi a fával megrakott gépkocsikat, teherautókat, illetve az igazoló, dokumentumokat. Társaságuknak évente mintegy 1,5-2 millió forintos kárt okoznak a fatolvajok
– Többféleképpen igyekszünk segíteni a rászorulóknak. A kitermelt fát a tüzépeknél olcsóbban áruljuk, s arra is lehetőséget adunk, hogy a hátrányos helyzetűek összeszedhessék az olyan tüzelőnek valót, amelyet amúgy már nem lehetne gazdaságosan kitermelni – tette hozzá Vass Sándor.
– Békés megyében valóban nem jellemzők a szervezett falopások, a tüzelőt szinte kizárólag otthoni fűtésre, azaz nem eladásra viszik az elkövetők – erősítette meg lapunknak Vass Sándor információit dr. Virág Zsuzsanna, a Békés Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóügyeletese. Ugyanakkor kitért arra, hogy a módszerek egyre kifinomultabbak, a tolvajok már annak is megtalálták a módját, miként csökkentsék a benzines fűrészek jellegzetesen erős hangját. Az elkövetők körében a növény minden fajtája népszerű, de elsősorban az akácot, a kőrist, a tölgy- és a nyárfát viszik.
Falopás esetén tulajdon elleni szabálysértés miatt indít eljárást a rendőrség, ami elzárással és pénzbírsággal büntethető. Több önkormányzat azzal próbálja meg elejét venni a „faturizmusnak", hogy telenként készpénz helyett tüzelőt ad a hátrányos helyzetű embereknek. Papp Gábor