TÁMOGATOTT Akár százezer hektár teremhet energianövényt
A Károly Róbert Főiskola integrátorként kíván közreműködni több tízezer hektárnyi fás szárú energianövény telepítésében. A tudásközpont ezzel a jövőre összpontosít.
Gőgös Zoltán, az FVM államtitkára is vendége volt tegnap a fás szárú energianövények termesztéséről rendezett konferenciának a KRF tasspusztai tangazdaságában. Egyebek mellett arról beszélt: Magyarországon mintegy százezer hektárnyi terület alkalmas energianövények termesztésére, s az elkövetkező hét évben szeretnék, ha ebből 30-40 ezer hektáron megtörténnének a telepítések. Ezekhez állami támogatást kaphatnak a termelők, illetve a fejlesztési bankon keresztül kedvező hiteleket.
- Tizenöt-húsz évre határozza meg a területek hasznosítását, ha fás szárú energianövényt telepítenek, így csak azokon a földeken szabad ebbe belevágni, ahol a gabonatermeléssel megegyező vagy annál nagyobb eredmény érhető el - nyomatékosította az államtitkár. Szerinte az említett százezer hektár „átállítása" nem okoz gondot sem a növénytermesztésben, sem az állattenyésztésben, viszont az energianövény-termesztés a hazai mezőgazdaság „harmadik lába" lehet. Egyrészt a másra gazdaságosan nem használható földek hasznosításával, másrészt a jelentős élőmunka-igénye miatt.
- A mezőgazdaság modernizációja értelemszerűen nem a fokozódó foglalkoztatás felé mutat, az energiaültetvények azonban nagyon sok alacsonyan képzett munkaerőt tudnak felszívni magyarázta az államtitkár. Azt is nyomatékosította, hogy természetesen az agrárvonatkozásokon túl az energiafüggés csökkentése, a szén-dioxid-kibocsátás szigorú szabályozása kapcsán is fontos érdek a megújuló energiaforrások szélesebb körű alkalmazása.
Dr. Magda Sándor, a Károly Róbert Főiskola rektora azt hangsúlyozta: a főiskola integrátorként szeretne részt vállalni a teljesen újszerű, a jövő szempontjából meghatározó fontosságú projektben. Korántsem most „kaptak észbe", hiszen néhány héten belül elkészül az az egy megawattos erőmű, ami a tangazdaság energiaellátását szolgálja, fás szárú növények feldolgozásával, tucatnyi növényfajt tudnak tesztelni a saját ültetvényükről, s az akkreditált laboratórium is felkészült az energianövényekkel kapcsolatos vizsgálatokra.
- A napokban született meg a döntés arról is, hogy amelyik felhasználó hosszú távú szerződést köt az integrátorral, az szén-dioxid-kibocsátási kvótát kap - jelentette be a rektor. Ez a gyakorlatban azt jelentheti - bár cégnevet nem mondott, ám a földrajzi elhelyezkedés miatt ez kézenfekvőnek tűnik -, hogy ha a Mátrai Erőmű szerződik a majdani ültetvények „termésének" feldolgozására, akkor rá is vonatkozik a kvóta-juttatás. Suha Péter
Míg mások beszélnek, az ott már valóság
AMIRŐL máshol csak beszélnek, azt nálunk meg lehet nézni a valóságban - ezekkel a szavakkal invitálta az épülő minierőmű megtekintésére a vendégeket dr. Magda Sándor rektor. A tasspusztai tangazdaságban épülő létesítmény két kazánban égeti majd el a fás szárú energianövényeket. Ez „félüzemi beruházásnak" tekinthető, hiszen ez a teljesítmény egy családi háznak sok, egy üzemnek viszont kevés lenne. A beruházás még javában tart, bár a kivitelező úgy nyilatkozott, tartani tudja a szeptember végi határidőt.