Környezetvédelmi szemmel Gyimesről (Új Magyar Szó)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2007-09-30
Az elmúlt tíz évben fizikai adottságok szempontjából sok változás ment végbe a Gyimesekben, a térség kibillent természeti egyensúlyából.
Ennek oka a fakitermelés – hangzott el szombaton Gyimesközéplokon, ahol Hargita Megye Tanácsa és a Pogány-havas Kistérség konferenciát szervezett Gyimes a XXI. században címmel, Korodi Attila környezetvédelmi miniszter részvételével.

„Az esztelen fakitermelés következményei az olyan természeti katasztrófák, mint a 2005. júliusi árvíz, amikor négyzetméterenként 160-180 liter csapadék esett, és a környékbeli patakok, valamint a Tatros elárasztották a települést” – fogalmazott Korodi Attila. A jövőben a helyi önkormányzatnak fel kell vállalnia, hogy az ésszerű erdőgazdálkodásért egyeztet minden egyes erdőtulajdonossal.
Másrészt szükség van a Tatros folyó medrének rehabilitációjára, ami 12 millió euró értékű beruházás. Ebből 2 millió euró lehívására már megítéltek egy Phare-pályázatot, és szeptember közepén aláírták a szerződést a kivitelezési tervre. A maradék 10 millió eurót csatlakozás utáni alapokból és állami költségvetésből kell lefedni.
Korodi hangsúlyozta, hogy a meder rendezésekor arra kell figyelni, hogy csak környezetbarát technológiákat és környezetbarát anyagokat használjanak, és ne hagyják figyelmen kívül az élővilág védelmét sem. A miniszter azt is elmondta, a közeljövőben a térség jelentős pénzösszegekhez juthat a Nemzeti Vidékfejlesztési Terv keretében, amelynek lesz öko-mezőgazdálkodásra vonatkozó fejezete is.
Hamarosan a környezetvédelmi minisztériumnak is lesz pályázati kiírása a leromlott területek erdősítésére vonatkozóan.

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.